Плаун булавовидний (п’ядич, дереза)

Плаун булавовидний (п’ядич, дереза) — Lycopodium clavatum Д. (отруйна)

Родина плаунових — Lycopodiaceae

Плаун булавовидний (п’ядич, дереза)Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина, вічнозе­лена, спорова, з повзучими, 1—3 метрів завдовжки стеблами, які тягнуться вгору. Щоб досягти такої довжини стебла, по­трібно 20—30 років. Листки сидять на стеблі та його гілках густо; вони лінійно-ланцетні, загнуті вгору, загострені в дов­гий білий волосок. На кінцях гілок формуються у вигляді вилочки 2, іноді 5 колосків, спрямовані догори, з них напри­кінці липня — в серпні висипається ніжний жовтий, жирний, оксамитистий порошок — спори. Цей порошок не змочується водою.

Де росте? В сухих хвойних і мішаних лісах, іноді серед моху, чагарників (є багато відмін п’ядича) — в Карпатах, на Поліссі, в північній частині Лісостепу (на південь від Хар­кова, Полтави, Києва, по річках доходить до Степу).

Що й коли збирають? Усю рослину, зокрема колоски, зрі­зуючи їх ножицями в тиху вологу погоду (або з росою) в посудину, яка закривається. Курява від спор в повітрі легко займається від вогню. Зберігають спори в цупких паперових торбинках, бо вони дуже текучі (висипаються через наймен­шу дірку). Спори збирають у липні — серпні.

Коли застосовують? Як обволікальний засіб, дуже ніжний індиферентний (негігроскопічний), що не спричинює по­дразнення. В спорах містяться жирна олія і терпен споронін. На 2 склянки холодної води беруть 2 столові ложки спор і, помішуючи ложечкою, варять їх протягом 15 хвилин. Ра­зом зі спорами п’ють відвар по 1 столовій ложці через кож­ну годину — при болях у ділянці сечового міхура, при гострому його запаленні, каменях нирок і сечового міхура та його спазмах, при печінкових коліках, запорах. Якщо немає спор, п’ють напар з гілок плауна (дія алкалоїдів, лікоподину, клаватину, нікотину, клаватоксину).

Застосовують у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть половину чайної ложки подрібненої рослини, настоюють 10 хвилин і п’ють 1 склянку на день, за кілька разів (чарка­ми) — при нервових і ревматичних болях, а також при хво­робах шлунка і кишок, як болетамувальний, заспокійливий засіб.

Спори плауна використовують як найкращу присипку для немовлят: у дорослих засипають ними запрілі місця, про­лежні, застосовують при свербінні в задньому проході. З сві­жої рослини роблять компреси при судомах у литках, при судинних спазмах. З напару роблять компреси при псоріазі (лускатому 'лишаї)^ гноячкових висипах, корості, на фурун­кули, висипи, що дуже сверблять.

плаун баранець, нитотаОтруйним є плаун баранець, нитота — Lycopodium selago L (дуже отруйний) — рослина 5—25 см завдовжки. Стебло його підняте, неповзуче, вилкувато-гіллясте, без спорових колосків, споран­гії утворює в пазухах листків. Листки лінійно-ланцетні, від­стовбурчені або косо догори спрямовані.

Росте в тінистих лісах Карпат і на Поліссі (Житомирська область, Малинський район, с. Ірша).

Збирають восени, сушать у затінку на протязі і вжи­вають обережно при хронічному алкоголізмі (діють флавоно­вий жовтий кверцетиновий глікозид і алкалоїд селагін, який викликає блювання, пронос). Щоб запобігти винищуванню цієї цінної і досить рідкісної рослини, зрізуючи траву плауна баранцю, треба струсити в грунт безстатеві, вкриті листочка­ми, зимові бруньки, що містяться в пазухах верхніх листоч­ків стебла. Вони легко відпадають і з них у наступному році виросте спорофіт, який утворить спори та за 2—3 роки дасть вегетативне розмноження.                                                                

Застосовують у вигляді відвару. 10 г подрібненої трави плауна баранця варять у 200 мл (1 склянці) води на повіль­ному вогні протягом 15 хвилин. Потім відвар охолоджують, доливають перевареною водою до 200 мл, проціджують, від­тискують і після того, як хворий 3—4 дні не брав у рот хміль­ного, дають йому випити після їди, але на пустий шлунок (увечері) 80—100 мл відвару, а через 3—16 хвилин дають спочатку добре понюхати, а потім випити 3—5 мл улюбле­ного напитку (горілки, вина тощо). Блювання настає через 10—15 хвилин, інколи аж через 1—3 години. Після вжи­вання відвару можуть з’явитися болі всередині, пронос, фібриляція м’язів, погане самопочуття, рідше запаморочення, колапс. Тоді треба хворого покласти навзнак, дати йому по­нюхати нашатирного спирту, а при серцевій слабості ввести камфору під шкіру, дати валідол, нітрогліцерин. Огида до алкоголю настає після 2—3 сеансів, що проводяться з про­міжками в 5—7 днів. У разі рецидиву (через 1/2—2 роки) лі­кування можна повторити.

***** Сейчас на рынке очень много фирм и фирмочек предоставляющих услуги по сборке мебели. Но далеко не все ответственно к этому относятся. Не будем рассказывать негативные стороны, отмечу то, что мы при сборке мебели учитываем самые что ни на есть мелочи. Качество превыше всего!

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

Розділ сайту: