Що може бути одночасно таким сильним і таким слабким, таким ласкавим і таким злим, таким прохолодним і разом з тим теплим, освіжаючим і таким обпалюючи? На думку спадає тільки одна відповідь — вітер. Зі шкільного курсу ти знаєш про те, що на Землі господарюють постійні вітри, але внаслідок того, що її поверхня така різноманітна, виникають відносно незначні повітряні потоки — місцеві вітри. Найвідоміший із них — бриз. Природа їхнього утворення однакова — вони виникають через різницю атмосферного тиску. А ось поява цієї різниці має різні причини, тому й різновидів вітрів існує багато. Неабияким розмаїттям повітряних потоків вирізняються гори.
ФЕН
Не сумніваюсь, що, прочитавши слово «фен», ви одразу ж згадали побутовий прилад для сушіння волосся.
А ось його перші виробники «підгледіли» свій винахід у навколишній місцевості. Час від часу зі схилів Альп дме дуже потужний теплий вітер, який швидко нагріває все навкруги. Це місцевий вітер — фен.
Повітря, перевалюючи через високий гірський хребет і швидко спускаючись вузькою міжгірською долиною, стискається. Це призводить до його швидкого нагрівання (у середньому на кожні 100 м спуску температура підвищується на 1°С) і зменшення вологості. Зазвичай фен триває менше доби, зрідка — до п'яти діб. Наприклад, фени Скелястих гір Північної Америки часто призводять до підвищення температури більше, ніж на 20 °С усього за кілька годин.
Фен добре виражений в усіх високих горах Землі. Тільки місцеві мешканці називають його по-своєму.
У Скелястих горах — чінук, у горах Середньої Азії — гармсіль, на Камчатці — бабин вітер (йому особливо раділи місцеві жінки — білизна висихала майже миттєво). У Туреччині такому вітру радіють, бо різке потепління сприяє швидкому дозріванню плодів. Якщо вітер приходить у пору кавунів — його тут називають карпуз мельтем, винограду — ізюм мельтем, вишень — кирас мельтем, гарбузів — кабак мельтем. Але фен може й шкодити. Господарюючи взимку та весною, він часто спричиняє бурхливе танення снігів та схід лавин, улітку — згубно впливає на рослини. Інколи в Закавказзі літній фен призводить до того, що усього протягом доби листя на деревах висихає та опадає.
БОРА
Не найкращу репутацію має місцевий вітер бора. Багато неприємностей він завдає мешканцям тих районів, де невисокі гори або значні височини безпосередньо межують із морем або великим озером. Він утворюється холодної пори року, якщо морозне повітря над суходолом долає невисокі (на відміну від фену) гірські хребти і спускається на узбережжя, де до цього панувало відносно тепле вологе повітря. Унаслідок значного перепаду тиску швидкість бора може досягати понад 200 км/год. Шквалистий вітер приносить сильне похолодання, здіймає високі хвилі, через нього все довкола обмерзає. Бора триває від декількох діб до тижня. Перш ніж він почнеться, на вершинах гір утворюються щільні хмари, схожі на бороду. Бора, на жаль, є частими гостями на чорноморському узбережжі між Новоросійськом і Туапсе. Тут цей вітер називають норд-ост. На Каспії, у районі Баку, його іменують — норд. На байкальському узбережжі бора часто виникає в районі гирла річки Сарма, тому й місцева назва вітряного лиха — сарма. На Середземноморському узбережжі Італії, Хорватії бора носить назву трамонтану, Франції — містраль. У багатьох куточках світу виникає такий вітер, але йому ніде не раді.
ГІРСЬКО-ДОЛИННІ ВІТРИ
За наявності певного режиму ці вітри нагадують бризи і так само найбільш виражені теплої пори року.
Удень вітер дме по долині і гірських схилах угору, де тиск менший. Уночі охолоджене, а значить, важке повітря рухається у зворотньому напрямку – до прогрітої за день гірської долини чи котловини.
Таким чином, згладжуючи різницю температур між долиною та верхівками гір, гірсько-долинні вітри пом'якшують гірський клімат. Швидкість таких вітрів незначна — близько 10 м/с.
Н. Волкова, «Географія для допитливих». — X. : ВГ «Основа», № 2 (14), 2012.
Розділ сайту: