Пожежонебезпечний період триває!

Пожежонебезпечний період зазвичай починається водночас із сезонним потеплінням, однак у серпні, коли температура повітря за даними гідрометеослужби сягне найвищої позначки цього року, потенційна загроза зеленим насадженням значно зростає. Через спеку в більшості регіонів України оголошено найвищий рівень пожежної небезпеки. У цей час кількість лісових пожеж за добу збільшується втричі.

Велике занепокоєння викликають лісові пожежі. За видами вони поділяються на низові та верхові. Під час низових пожеж вогонь поширюється земним настилом, вигоряє суха трава та листя, що лежить на землі, починають горіти знизу стовбури дерев. Низові пожежі, у свою чергу, поділяються на біглі та стійкі. Бігла пожежа поширюється з великою швидкістю. За стійкої пожежі вигоряють підстилка, дуже обгоряють корені та кора дерев, повністю згоряє земний горючий настил.

За високої температури, вітру та затяжної низової пожежі, особливо у хвойних лісах, пожежа може перекинутись на крону дерев і перерости з низової у верхову. Для верхових пожеж характерним є поширення вогню по кронах дерев. При цьому згоряють хвоя, листя та великі гілки. Виникненню верхових пожеж сприяє сильний вітер. Дерева після верхової пожежі гинуть. Верхові пожежі також поділяються на біглі та стійкі. У разі сильного вітру такі пожежі поширюються на велику площу. Іскри, що розлітаються, можуть стати причиною виникнення пожеж у житлових будинках та спорудах, які знаходяться поблизу лісосмуг. Швидкість поширення верхової пожежі може досягати 15–20 км/год. Такі пожежі зазвичай затяжні, і їх дуже важко загасити.

Лісові пожежі можуть виникати через блискавки та самозаймання торфу, проте найбільша кількість лісових пожеж, майже 90 %, виникає через необережність або нехтування правилами пожежної безпеки людьми, які виходять на лоно природи відпочити, порибалити, пополювати.

У суху та спекотну погоду причинами загоряння можуть стати не загашені недопалки й сірники або непогашене вогнище. Перебуваючи на природі, не слід розводити багаття, кидати непогашені сірники, недопалки, залишати просочене горючими речовинами ганчір’я, заправляти пальним паливні баки.

Вогнища можна розпалювати лише в тих місцях, де немає хвойного молодняку. Якщо ви розпалюєте вогнище, то місце багаття необхідно обкопати навкруги, а коли ви вже збираєтесь йти, вогонь слід старанно загасити за допомогою піску або води. Потрібно стежити, щоб не було розлітання іскор від вогнища.

У пожежонебезпечний період населенню забороняється відвідувати хвойні насадження при 5-му класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) в залежності від умов погоди.

Крім того, статтею 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення вимог пожежної безпеки в лісах, передбачений штраф на громадян у розмірі від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, - тягнуть за собою накладання штрафу на громадян і на посадових осіб – від семи до дванадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Пам’ятайте, що пожежі завдають великої шкоди сформованим природним екосистемам, особливо, якщо пожежа сталася на природоохоронній території, де зосереджена велика кількість тварин та рослин. Крім того, в процесі горіння відбувається забруднення навколишнього природного середовища (атмосфера, гідросфера, літосфера), а також опустелювання землі.

***** Летнее дизельное топливо. Мы рады предложить Вам качественное дизельное топливо от лучших нефтеперерабатывающих заводов. Наши поставщики – крупнейшие нефтеперерабатывающие заводы.

Аліна Клімович,
викладач НП НМЦ ЦЗ та БЖД
Рівненської області

Розділ сайту: