Професія радіолог

Технік - радіометрист Сидір БойчукТонкощі професії радіолога.

У світі існує понад 70 тисяч різних видів діяльності, але більшості з нас відомо набагато менше. Професія радіолог – відноситься саме до професій, що знайома багатьом людям і в той же час мало хто, знаючи назву професії, не відразу може знайти відповідь на питання, а чим же саме займаються ці спеціалісти.
 
Починаючи розповідь про тонкощі професії радіолога перш за все треба визначитись з поняттям, а що ж таке радіологія як поняття тоді мабуть і більш зрозумілим стануть і нюанси самої професії. Радіологія (лат. radius «промінь» + λόγος — «наука, вчення») — галузь науки, яка вивчає явища, пов'язані з випромінюванням, найчастіше радіоізотопним.
 
Зрозуміло, що трагедія, яка сталася в квітні 1986 року, а саме, аварія на Чорнобильський АЕС цю професію зробила більш відомою, але і до сьогодні більшість населення України має досить приблизне поняття про роботу спеціалістів в галузі радіології. Найбільш відомими в цьому напрямку є професія лікарів радіологів, тому що багато людей в силу певних життєвих обставин стикаються з цими вузькопрофільними спеціалістами, а робота радіологів в інших галузях народного господарства так і залишається маловідомою.
 
В системі Гідрометслужби України професія радіолог, та спорідненні з нею спеціальності - інженер-радіолог, інженер-радіометрист з'явились у 1964 році, коли в складі Київської гідрометобсерваторії була створена радіометрична лабораторія, фахівці якої виконували первинну обробку пробоматеріалу, визначення сумарної бета-активності проб, здійснювали експедиційні обстеження території у випадках радіаційних інцидентів.
 
До 1986 року розвиток мережі пунктів спотереження за радіоактивним забрудненням природного середовища здійснювався постійно в плановому порядку. Усі плани щодо розвитку мережі було порушено після катастрофи на Чорнобильській АЕС у квітні 1986 року. У зв’язку із суттєвим збільшенням обсягів робіт по визначенню вмісту радіоактивних речовин у навколишньому середовищі і для більш детального і оперативного контролю за радіаційною обстановкою було значно розширено мережу пунктів спостереження за радіоактивним забрудненням навколишнього природного середовища та створено три Регіональні центри спостережень за радіаційним забрудненням навколишнього природного середовища. І одним з таких центрів на території Західної України є Регіональна лабораторія спостережень за станом радіаційного забруднення навколишнього природного середовища Рівненського ЦГМ.
Так в штатному розписі Рівненського ЦГМ з'явилась посада радіолога, яка за ці тридцять років декілька разів змінювала свою назву і на даний час це інженер-радіолог.
 
Радіолог - відповідальна і дуже важлива професія, в якій високі технології тісно взаємопов'язані з кваліфікацією і досвідом. Інженер-радіолог повинен володіти глибокими знаннями в сфері технічних наук і в той же час бути небайдужим до навколишньому світу і до природи. Це соціально відповідальна професія.
 
В професії важливі такі якості : концентрація і уважність, відповідальність, аналітичний розум, великий об’єм довготривалої пам'яті, акуратність, розвинене словесно-логічне і теоретичне мислення.
Це професія переважно розумової праці, яка більшою мірою пов'язана з прийомом і переробкою інформації. В роботі радіолога важливі результати його інтелектуальних роздумів. Але, при цьому, фізична праця не виключається.
До обов’язків інженера-радіолога відноситься проведення радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища шляхом проведення гама-спектрометричного аналізу проб: повітря, грунтів, поверхневих вод, а у випадку Рівненського ЦГМ контроль за станом радіаційного забруднення навколишнього природного середовища в зоні дії РАЕС та ХАЕС, проведення систематичних базових спостережень за вмістом радіонуклідів в пробах атмосферного повітря на 19 стаціонарних пунктах 9-ти областей України, з урахуванням їх транскордонного переносу.
 
Отримані в результаті аналізу проб природного середовища дані використовуються для оцінки впливу на навколишнє середовище і для прогнозу розвитку радіаційної обстановки, надання рекомендацій і проведення заходів з захисту навколишнього середовища від радіоактивного забруднення.
 
Для виконання поставлених завдань інженер-радіолог повинен знати: законодавство, що регламентує безпеку роботи з радіоактивними речовинами; постанови, розпорядження, накази керівних органів, що регламентують роботу в сфері радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища, основи ядерної фізики, радіохімії, основні технологічні процеси в радіологічній лабораторії,правила і норми охорони праці і пожежної безпеки.
Професія радіолога досить цікава, яка потребує теоретичних знань, творчого підходу але найбільше значення має кваліфікація і досвід працівника.
 
Однак, вибираючи професію радіолога, потрібно мати на увазі, що крім постійної зайнятості і цікавої роботи, радіологи можуть бути схильні ще й до професійних захворювань, що пов’язані з використанням в роботі джерел іонізуючого випромінювання, також можуть надходити на аналіз радіоактивно забруднені проби навколишнього природного середовища. А це означає, що перед тим як почати навчання за даною спеціальністю, необхідно ретельно вивчити і зважити всі її «плюси і мінуси».
 
На фото : Вимірювання ПЕД гама-випромінювання в місці відбору проби грунту в зоні дії ХАЕС. Технік - радіометрист Регіональної лабораторії спостережень за станом радіаційного забруднення навколишнього природного середовища Рівненського ЦГМ Сидір Михайлович Бойчук

 

Розділ сайту: