Пустелі Мохаве та Сонора

  Величезні простори, що простяглися на південь від Північного Орегону і охоплюють майже повністю штати Невада і Юта, формуються високими горами або холодною внутрішньоматериковою пустелею. На півдні ця територія переходить до внутрішньоматерикової пустелі Мохаве, що займає приблизно 65000 кв.км. і покриває велику частину південного сходу Каліфорнії. На південь, до Арізони і Мексики, вона зливається з пустелею Сонора.
  Значна частина цієї території сформована порівняно недавніми геологічними відкладеннями, яким всього 1,6 мільйона років, хоча різноманітні гірські пасма, що простягнулися через ці області, належать до більш давніх епох. За багато років вітер, дощ і давно пересохлі річки створили суворий і ефектний краєвид, подібного якому немає ніде в світі.
 
Клімат тут надзвичайно суворий; дуже висока частота безхмарних днів, а отже, і рівень сонячної радіації високий; рівень же вологості дуже невеликий. Середньорічна температура в пустелях Мохаве і Сонора коливається близько 23 ° С, а в Долині смерті вона досягає 25 ° С. Добова амплітуда температур досить велика, і якщо. вдень повітря прогрівається до 40 ° С, то вночі він охолоджується до 1-2 ° С.
  Долина смерті - одне із самих незатишних місць на Землі; вона лежить на 86 м. нижче рівня моря і є найнижчою точкою Північноамериканського континенту. Річна норма опадів не перевищує 50 мм; великі простори займають солончаки, що створюють мозаїки білої кристалічної солі з химерними контурами, які тягнуться на багато миль. Для порівняння: в пустелях Мохаве і Сонора середньорічна норма опадів становить від 50 до 150 мм, хоча вони випадають вкрай нерегулярно і деякі місця можуть чекати дощу роками.

  Рослинність тут досить специфічна, добре пристосувалися до суворих місцевих умов. Для пустелі Мохаве характерні деревоподібна юка, креозотовий кущ і численні види кактусів. У пустелі Сонора переважають колючі чагарники, такі як мескітовое дерево, залізне дерево, і різноманітні сукуленти. Крім багаторічних рослин, тут є безліч однорічних видів і ефемероїдів. Вони існують більшу частину свого життя у вигляді насіння в очікуванні виникнення відповідних умов - найчастіше дощу, - щоб прожити свій недовгий термін. Рослини пустелі реагують на дощ дуже швидко і максимально використовують воду. Їм потрібно зовсім небагато часу, щоб прокинутися, вирости і зацвісти; пустеля перетворюється мало не за ніч, покриваючись фантастичними, мальовничими кольоровими плямами, наприклад, яскраво-оранжевим килимом ешольції каліфорнійської.
 
Багаторічні кактуси також бережуть свою енергію і лише зрідка дають прекрасну квітку, снаряжение для дайвинга - зовсім якось тут дивним виглядає. Квітки звичайно живуть дуже недовго і з'являються одночасно, щоб забезпечити максимальне запилення і виробництво насіння. Яскраві, немов воскові, квіти часто розпускаються всього на одну ніч, щоб зів'янути наступного ж ранку під пекучими, спопеляючим променями сонця. Насіння всіх пустельних рослин можуть пролежати в стані спокою місяці, а іноді й роки, чекаючи відповідних умов, щоб повторити весь цикл відтворення з максимальним шансом на успіх.
 
Як і рослини, тваринний світ пустелі також чудово пристосувався до суворих кліматичних умов. Тут живуть птахи, різноманітні комахи, а також змії та ящірки. Окремі види ссавців, що мешкають тут, в основному ведуть нічний спосіб життя - вони перечікують денну спеку в підземних норах і виходять на поверхню тільки в темний час доби, коли температура різко знижується.

Фото: wallpaper-s.org
Джерело: http://nature.worldstreasure.com

Розділ сайту: