Річка Ніл

Ніл (сучасна єгипетська назва Бахр) — річка у Африці (у Руанді, Танзанії, Уганді, Судані, Єгипті), найдовша у світі (6671 км), площа ба­сейну 2870 тис. км2. Виток — р. Рукарара в Руанді, у системі р. Кагера. Впадає в Середземне море, утворюючи дельту. Головні притоки: Собат, Блакитний Ніл, Атбара, Бахр-ель-Газаль.

Середня витрата води поблизу Асуана 2,6 тис. м3/с. Стік і витрати різко коливаються по сезонах; вода широко використовується для зрошування. На річці побудовано декіль­ка ГЕС (у т. ч. Асуанська). Загальна довжина судноплавних шляхів — 3,2 тис. км. У дельті і долині Нілу зосереджене майже усе населення і господарство Єгипту. На Нілі — великі міста Каїр, Хартум, Асуан, у дельті — м. Александрія.

У Стародавньому Єгипті розливи Нілу в кінці літа — на початку осені регулярно покривали прибережні землі водою, залишаючи після себе шар мулу, який так добре удобрював грунт, що земля давала багаті урожаї і люди не знали голоду. Давні єгиптяни, мож­ливо, одними з перших почали систематично використовувати на своїх полях штучне зрошування.

Сьогодні стік річки регулюється греблями і іригаційними спорудами, передусім Асуанською греблею, довжина якої становить 4 км, товщина біля основи — 980 м, а висота — 110 м. Від Асуана до Каїра річка тече по широкій (до 20—25 км) долині. У 20 км від Каїра починається дельта Нілу пл. 22—24 тис. км2 з численними рукава­ми і озерами, що тягнеться вздовж морського узбережжя від Александрії до Порт-Саїда на відстань бл. 260 км. Русло Нілу ділиться тут на 9 вели­ких і безліч малих рукавів.

Розділ сайту: