Конго (Заїр) — річка в Центральній Африці, переважно в Республіці Заїр. Довжина 4320 км (від витоків р. Луалаба). За площею басейну (3,7 млн км2) і водоносності (середня витрата води 46 тис. м3/с) займає 1-е місце в Африці і 2-е в світі після Амазонки.
Протягом 350 км між pp. Кіншаса і Матаді річка спускається на 250 м, утворюючи бл. 70 порогів і водоспадів, т. зв. водоспади Лівінгстона. Біля м. Матаді виходить на приморську низовину, біля м. Банана впадає в Атлантичний океан, утворюючи естуарій. Головні притоки: праворуч — Арувімі, Убангі, Санга; ліворуч — Ломамі, Лулонга, Рукі, Касаї. Річки і озера басейну Конго багаті рибою (бл. 1000 видів); типові представники: протоптерус, тілапія, вусань, тигрова риба. Судноплавна, за винятком порожистих ділянок, в обхід яких побудовані залізниці. Загальна довжина судноплавних шляхів в басейні Конго бл. 20 тис. км.
Великі річкові порти — Кіншаса і Браззавіль; в естуарії Конго — морські порти Матаді, Бома, Банана.
Нігер — річка в Західній Африці, третя за довжиною і площею басейну після Нілу і Конго. Довжина 4160 км, площа басейну 2092 тис. км2. Впадає у Гвінейську затоку Атлантичного океану, утворюючи дельту. Велика притока — р. Бенуе. Має багато порогів.
Середні витрати води бл. 9300 м3/с. Судноплавна на окремих ділянках. Розвинене рибальство (короп, окунь, вусань). На Нігері — міста Бамако, Томбукту, Ніамей, Оніча та інші, в дельті — Порт-Харкорт.