Сон-трава лучна (проліска-сон)

Сон-трава лучна (проліска-сон) — Pulsatilla pratensis Mill. (отруйна)

Сон-трава лучна (проліска-сон) — Pulsatilla pratensis Mill. (отруйна)

Родина жовтецеві — Ranunculaceae

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина 25—30 см заввишки. Кореневище її темно-буре, вертикальне. В бе­резні — квітні з пазухи прикореневого листка виростає воло­хата стрілка з волохатим лапчасторозсіченим, сидячим при­квітком — накривалом, яке своїм диханням розтоплює над собою сніг. Мороз, заморожуючи талу воду, створює над рослиною льодову «оранжерейну» шибку, яка дає змогу рос­лині нагромадити досить тепла, потрібного для швидкого її розвитку. Листки рослини довгасті триперисторозсічені. Квіт­ка поникла, досить велика, одиночна, чашечка її пелюстко- подібна (шість часток чашечки замінюють пелюстки), бруд­но-фіолетового кольору, у вигляді дзвоника з відігнутими краями. Цвіте в квітні — травні, іноді також у серпні — ве­ресні.

Де росте? Поширена по всій території України, але пере­важно на вапнистих грунтах у соснових і мішаних лісах, на відкритих піщаних пагорбках, сухих схилах, по степах і по­лонинах, в Лісостепу і Степу (Донецька область, район Амвросіївський, Володарський, Олександрівський, Слов’ян­ський) .

Що й коли збирають? Цілу рослину, у травні — червні. Свіжа рослина отруйна, спричинює на шкірі опіки: во­дянисті, а то й криваві пухирці. Рослина без запаху, ви­сушена набуває гострого, їдкого запаху. Суху рослину ви­користовують через 3—5 місяців після збору. Різновиди її — сон-трава розкрита і сон-трава чорніюча — діють по­дібно.

Коли застосовують? Як снотворний, спазмолітичний, від­харкувальний і болезаспокійливий засіб при істерії, безсонні, мігрені, запамороченні, невралгії, коклюші, бронхіті, брон­хіальній астмі. Вживають жінки під час перейм, щоб змен­шити біль та прискорити пологи. Застосовують при ниркових і жовчних каменях, коліках; як сечогінний і потогінний за­сіб при подагрі і ревматизмі; дітям дають при конвульсіях (при дитячих судомах).

Вживають у вигляді відвару. На 1 склянку води беруть 1 столову ложку подрібненої сухої трави, хвилинку варять, відціджують, відтискують і дають: дорослим — по 1 столовій ложці через кожні 2—3. години; дітям, залежно від віку,— по 1    чайній ложечці. При лікуванні деяких психічних захворю­вань — як засіб снотворний, заспокійливий. Вживають від­вар 3 столових ложок трави в 1 склянці води — по 2—3 сто­лові ложки на один раз протягом кількох тижнів. В дозі 1—2 столові ложки тричі на день протягом 2—3 місяців дають при глаукомі. Такий самий відвар — по 1 столовій ложці, З—2 разів на день, через рівні проміжки часу між вживанням їжі, протягом 2—3 тижнів,— застосовують при лікуванні гіпертонічної хвороби І—II ступенів. Замість відвару можна вживати 20% спиртову настоянку сон-трави лучної — по пів чайної ложки (3 г) протягом визначеного часу, 3—4 рази на день.

В рослині містяться сапоніни, дубильні речовини, летка пульсатильна олія — похідна камфори, отруйна речовина ане­монін (анемонова камфора) і продукт її розпаду анемонол, органічні кислоти та близько 20 різних макро- і мікроеле­ментів. Речовини, що є в рослині, гальмують розвиток і ріст бактерій та грибків і подразнюють шкіру, тому застосову­вати її треба обережно, щоб не спричинити опіків.

Замість гірчичника використовують при бронхітах, запа­ленні легень, болях у суглобах. Свіжим соком, витиснутим з рослини, натирають занімілі при ревматизмі місця. Свіжі листки прикладають на голову — при паршах, на потили­цю — при курячій сліпоті (у поєднанні з уживанням риб’я­чого жиру всередину). Соком із коріння виводять боро­давки.

Жменю подрібненої трави (4 столові ложки) варять в 1 л води і відвар додають до повної ванни для лікування шкір­них грибкових хвороб. Ванночки з відвару коренів або трави роблять при екземі.

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: