Дуб звичайний (літній, черешковий)
Опубліковано admin пт, 26 вересня 2014р.Дуб звичайний (літній, черешковий) — Quercus robur L.
Родина букові — Fagaceae
Як виглядає? Кремезне довговічне дерево до 40 м заввишки. Крона густа, коренева система міцна, кора темно- сїра з глибокими тріщинами. Листки довгасто-оберненояйцевидні з 4—7 заокругленими лопатями на кожній половині, з вушками біля основи, зверху зелені блискучі, знизу матові, блідіші, голі, черешкові. На листках наприкінці літа інколи з’являються кулясті нарости — «горішки», або гали. Квітки — чоловічі, зібрані у переривані тонкі сережки 2 — см завдовжки, насіння — жолуді, по 1.5—3,5 см завдовжки, бурувато-коричневі, з 3 поздовжніми смужками, по 1—5 на дуже витягнених плодоніжках, сидять кожний у мілкій чашечці. Цвіте у квітні — травні. Жолуді достигають у вересні — жовтні.
Де росте? На більшій половині території УРСР, в Степу — зрідка. Зовсім не росте тільки на півдні Лівобережного злакового Степу і Полинового Степу — в листяних низинних лісах; поодиноко — на полях, луках; є в гірському Криму.
Що й коли збирають? Кору (з бокових однорічних гілок) — пізно навесні і влітку, жолуді — восени, коли достигають і падають, гали — пізно влітку, корені молодих дубків — восени. Кора містить флобафени, галову й елагову кислоти, дубильні, білкові та інші речовини.
Коли застосовують? При нестравності шлунка, рахіті п’ють жолудеву каву; відвар з сушеного листя, цвіту і корінців — при нічному сечовиділенні і проти кровотеч у жінок.