родина букові

Дуб звичайний (літній, черешковий)

Дуб звичайний (літній, черешковий) — Quercus robur L.

Родина букові — Fagaceae

Дуб звичайний (літній, черешковий) — Quercus robur L.Як виглядає? Кремезне довговічне дерево до 40 м зав­вишки. Крона густа, коренева система міцна, кора темно- сїра з глибокими тріщинами. Листки довгасто-обернено­яйцевидні з 4—7 заокругленими лопатями на кожній поло­вині, з вушками біля основи, зверху зелені блискучі, знизу матові, блідіші, голі, черешкові. На листках наприкінці літа інколи з’являються кулясті нарости — «горішки», або гали. Квітки — чоловічі, зібрані у переривані тонкі сережки 2 — см завдовжки, насіння — жолуді, по 1.5—3,5 см завдовжки, бурувато-коричневі, з 3     поздовжніми смужками, по 1—5 на дуже витягнених плодоніжках, сидять кожний у мілкій чашечці. Цвіте у квітні — травні. Жолуді достигають у верес­ні — жовтні.

Де росте? На більшій половині території УРСР, в Степу — зрідка. Зовсім не росте тільки на півдні Лівобережного зла­кового Степу і Полинового Степу — в листяних низинних лісах; поодиноко — на полях, луках; є в гірському Криму.

Що й коли збирають? Кору (з бокових однорічних гі­лок) — пізно навесні і влітку, жолуді — восени, коли дости­гають і падають, гали — пізно влітку, корені молодих дуб­ків — восени. Кора містить флобафени, галову й елагову кислоти, дубильні, білкові та інші речовини.

Коли застосовують? При нестравності шлунка, рахіті п’ють жолудеву каву; відвар з сушеного листя, цвіту і ко­рінців — при нічному сечовиділенні і проти кровотеч у жінок.