свято Маковея

Прогноз погоди на 14 - 16 серпня 2018 року по місту Рівне та області

Маковея

Завтра на Рівненщині до +32ºС

14 серпня(свято Маковея погоду визначатиме поле зниженого тиску та тепла повітряна маса із Середземного моря. Очікується спекотна, без істотних опадів погода. Вітер південний, 5-10 м/с. Температура повітря вночі +12..+17º С, вдень  +27..+32º С.
Атмосферний тиск буде  слабо падати.

15 серпня територія області перебуватиме під впливом атмосферних розділів, які переміщуються із заходу. Передбачаються короткочасні дощі, місцями грози. Вітер західний, 7-12 м/с, під час грози поривчастий. Температура повітря вночі +14..+19º С, вдень . . . . .

14 серпня — Маковея, свято Першого Спаса, Спаса на воді — медовий Спас

І за церковним, і за народним календарем 14 серпня — це свято Першого Спаса, Спаса на воді — медовий Спас. На жаль, мало хто може до пуття пригадати, що це за свято й на чию воно честь відзначається. Витлумачення самої назви також не таке вже й прозоре: мовляв, колись мак віяли й освячували тощо.

Церковна традиція шанує цей день як такий, що зв’язує весь Успінський піст. Встановлено його з нагоди Божих знамень від ікон Спасителевих, Богородиці або Хреста Господнього під час битв князя Андрія Боголюбського з волзькими булгарами (1164 рік). Приблизно в 106 році до Різдва Христового сирійський цар Антіох намагався примусити юдеїв перейти на поганську віру. Єрусалим було спалено. Суворо ваборонено дотримуватися Мойсейового закону. Дехто не витримував такого тиску, але були й інші люди — сильні духом і вірою в Бога.

Маккавеї — це сім святих мучеників: Авім, Адім, Антонін, Гурій, Євсенон, Єлеазар, Маркелл. їхні батьки були Єлеазар і Соломонія. Старозавітній священик Єлеазар не піддався ні ва хитрі підкупи, ні на відверті погрози. Не змогли зламати його й тортури.

Свято Маковея ( Медовий Спас )

Свято МаковеяНа 14 серпня припадає одне з християнських свят – Винесення дерева Животворящого Хреста Господнього, або, як називають його у народі, Перший Спас (після нього ще два Спаси), Медовий Спас чи Маковея. "Головна дійова особа" свята – мак. Напередодні Маковея робили "маковійську квітку". Це букет, який складався з багатьох рослин. Потім його разом із кількома голівками маку освячували у церкві. Вважалося, що такий букетик має магічну і лікувальну силу.

На Маковея освячують криниці, джерела, тому іноді це свято називали Спасом на воді. А вода цього дня набувала цілющих властивостей.

У цей період бджолярі починали збирати з вуликів мед, і майже весь "урожай" потрібно було віднести до церкви - на Медовий Спас.

На Спаса ідуть до церкви і освячують воду, збіжжя для посів, мед, квіти, маківки. На свято готують обрядову страву – шулики. Це коржі з пшеничного борошна, политі розтертим маком.

14 серпня починається ...