14 серпня - Перший Спас (Маковея, Медовий Спас)

«Дай, Господи, господарю многая літа, Многая літа — довгії дні! І жить йому довго — Спаса не гнівать, Спаса не гнівать — божих пчілок водить, Божих пчілок водить — ярий віск топить: Богу на свічку, господарю на щастя, Дому його на приріст, Малим діточкам на втіху!» (Народний заспів на Медовий Спас пасічникам)

Суворим охоронцям народних звичаїв і людям які дотримуються посту тільки починаючи з цього дня дозволяється їсти мед, тому і назва «Медовий Спас. У цей день святять у церкві воду, квіти і мак. Купають всю худобу і коней в річках в останній раз в цьому році. З першого Спаса починаються холодні, але хороші роси і час частих змін в погоді. В народі вважали, що коли перестають цвісти троянди, відбувається і зміна в росах.

Бувають холодні ранки, а вночі заморозки, тому говорили: «Прийшов перший Спас - бери шубу про запас».Перший посів озимини. Якщо під час дозрівання малини перші ягоди бувають великі, то жито слід сіяти раніше; при дрібних же ягодах середній або пізній посів жита краще.На перший Спас защипують горох.

Збирають дику малину і черемху. Дика малина - старовинний лікувальний засіб. Сухі плоди використовують при застуді; квітки - у вигляді настою при укусах змій і скорпіонів; відваром промивають очі при запаленнях, а водним настоєм листя полощуть горло при ангіні. Черемха - сильний засіб при шлунково-кишкових захворюваннях. Також у цю пору збирають мак. Наші предки використовували дикий мак як засіб від відьом. Варто тільки їм обсипати дім - і всі підступи відьом втратять силу.

В цей день, за повір'ям, повинна повторитися так звана «горобинова ніч», протягом якої громи стрясають небо, грізно блискають блискавки, ллє проливний дощ, дме сильний вітер. За народними повір'ями в цю ніч усі сили природи об'єднуються, щоб знищити нечисту силу, яка після Купали розплодилася за літо і шкодить людям.

Джерело: meteo.ua