Медовий спас

14 серпня - Перший Спас (Маковея, Медовий Спас)

«Дай, Господи, господарю многая літа, Многая літа — довгії дні! І жить йому довго — Спаса не гнівать, Спаса не гнівать — божих пчілок водить, Божих пчілок водить — ярий віск топить: Богу на свічку, господарю на щастя, Дому його на приріст, Малим діточкам на втіху!» (Народний заспів на Медовий Спас пасічникам)

Суворим охоронцям народних звичаїв і людям які дотримуються посту тільки починаючи з цього дня дозволяється їсти мед, тому і назва «Медовий Спас. У цей день святять у церкві воду, квіти і мак. Купають всю худобу і коней в річках в останній раз в цьому році. З першого Спаса починаються холодні, але хороші роси і час частих змін в погоді. В народі вважали, що коли перестають цвісти троянди, відбувається і зміна в росах.

Бувають холодні ранки, а вночі заморозки, тому говорили: «Прийшов перший Спас - бери шубу про запас».Перший посів озимини. Якщо під час дозрівання малини перші ягоди бувають великі, то жито слід сіяти раніше; при дрібних же ягодах середній або пізній посів жита краще.На перший Спас защипують горох.

Збирають дику малину і черемху. Дика малина - старовинний лікувальний засіб. Сухі плоди використовують . . . . .

 

14 серпня — Маковея, свято Першого Спаса, Спаса на воді — медовий Спас

І за церковним, і за народним календарем 14 серпня — це свято Першого Спаса, Спаса на воді — медовий Спас. На жаль, мало хто може до пуття пригадати, що це за свято й на чию воно честь відзначається. Витлумачення самої назви також не таке вже й прозоре: мовляв, колись мак віяли й освячували тощо.

Церковна традиція шанує цей день як такий, що зв’язує весь Успінський піст. Встановлено його з нагоди Божих знамень від ікон Спасителевих, Богородиці або Хреста Господнього під час битв князя Андрія Боголюбського з волзькими булгарами (1164 рік). Приблизно в 106 році до Різдва Христового сирійський цар Антіох намагався примусити юдеїв перейти на поганську віру. Єрусалим було спалено. Суворо ваборонено дотримуватися Мойсейового закону. Дехто не витримував такого тиску, але були й інші люди — сильні духом і вірою в Бога.

Маккавеї — це сім святих мучеників: Авім, Адім, Антонін, Гурій, Євсенон, Єлеазар, Маркелл. їхні батьки були Єлеазар і Соломонія. Старозавітній священик Єлеазар не піддався ні ва хитрі підкупи, ні на відверті погрози. Не змогли зламати його й тортури.

Свято Маковея ( Медовий Спас )

Свято МаковеяНа 14 серпня припадає одне з християнських свят – Винесення дерева Животворящого Хреста Господнього, або, як називають його у народі, Перший Спас (після нього ще два Спаси), Медовий Спас чи Маковея. "Головна дійова особа" свята – мак. Напередодні Маковея робили "маковійську квітку". Це букет, який складався з багатьох рослин. Потім його разом із кількома голівками маку освячували у церкві. Вважалося, що такий букетик має магічну і лікувальну силу.

На Маковея освячують криниці, джерела, тому іноді це свято називали Спасом на воді. А вода цього дня набувала цілющих властивостей.

У цей період бджолярі починали збирати з вуликів мед, і майже весь "урожай" потрібно було віднести до церкви - на Медовий Спас.

На Спаса ідуть до церкви і освячують воду, збіжжя для посів, мед, квіти, маківки. На свято готують обрядову страву – шулики. Це коржі з пшеничного борошна, политі розтертим маком.

14 серпня починається ...