порок Ілля

День пророка Іллі

2 серпня (За новоюліанським календарем (від 1 вересня 2023 року) вшановувати його будуть 20 липня.) — день пророка Іллі. Цей святий — один із найбільш великих пророків Старого Заповіту. Він народився в Палестині за дев'ять століть до народження Ісуса Христа. Ще змолоду присвятив себе служінню Богові, навіть оселився серед пустелі та вів аскетичне життя в пості та молитвах. За церковними переказами, пророк Ілля за свою завзяту службу во славу Господа був живим узятий на небо — відправився туди у вогненній колісниці.

Святий Ілля — наступник Перуна. Цей образ у народній уяві пов'язується з багатьма легендами й міфами.

А ось одна з народних легенд. Колись дуже давно чорти перестали Богові коритися. Бог розгнівався й наказав святому Іллі прогнати нечисть із неба. Ілля сумлінно поставився до виконання наказу — він і досі ганяється за чортами по небу, а підтвердження тому — блискавки та грім, що він у нечисту силу пускає.

Від цього дня . . . . .

 

Слідом за Благовіщенням заступає Благовісник

Слідом за Благовіщенням заступає Благовісник (8 квітня ). За церковним календарем це Собор Архангела Гавриїла ( по народному Гаврила). У простонародді цей святий сприймавсь, усупереч християнському вченню, як володар блискавок. Мабуть у давнину він був один з покровителів небесних явищ. Серед них були також святий Юрій, архистратиг Михаїл та порок Ілля. До цієї когорти причислений і архангел Гавриїл – Благовісник. Щоправда, в кожному конкретному випадку люди відрізняли їх покровительство. « Як гримить, то це Ілля по небі їздить,а Гаврило квіткою махає», « Як перед ударом грому з блискавки робиться хрест, то це Михаїл хрестом благословляє, а Гавриїл стріляє в чорта» чи « коли чуємо, що грім гримить, то це з небесної гармати Юрій і Гавриїл стріляють нечисту силу: святий Юрій кулі закладає, а архангел Гавриїл гніт запалює».

Як бачимо, в кожному окремому випадку .....