Виноград благородний (справжній) — Vitis vinifera L.
Родина виноградові — Vitaceae
Як виглядає? Багаторічний дерев’янистий виткий кущ 150—400 см заввишки, з вусиками стеблового походження. Листки чергові, три-, п’ятилопатеві, великозубчасті з прилистками. Квітки дрібні, зеленувато-жовті, запашні, мають зачаткову чашечку і п’ятипелюстковий зрослий віночок (в ковпачок).
Ягоди соковиті, зелені або темно-червоні, дозрівають у серпні — вересні. 6 багато сортів винограду. В соку ягід містяться близько 19% цукрів, органічні кислоти (винна, яблучна, цитринова, янтарна, щавлева, мурашина), солі калію, кальцію, магнію, заліза, ферменти, пектинові і дубильні речовини, вітаміни А, Ві, С. За своїм хімічним складом виноградний сік нагадує жіноче молоко. Цвіте виноград у травні — червні.
Де росте? Можна вирощувати як культурну рослину майже по всій території України, але найбільш поширена рослина в степових і лісостепових районах, в Закарпатській області і особливо в Криму.
Що й коли збирають? Листки — в травні, ягоди — в серпні — вересні.
Коли застосовують? Як засіб, що посилює обмін речовин, і підвищує тонус організму хворої людини. Ягоди (можна також пастеризований сік) вживають при схудненні, шлунково-кишкових захворюваннях, при функціональних неврозах з підвищеною кислотністю шлункового соку, при спастичних і атонічних запорах, геморої, як легкий проносний засіб, потогінний, як сечогінний засіб при нефритах і сечокам’яній хворобі, при хворобах печінки. Вживають при недокрів’ї і виснаженні нервової системи, при хронічних бронхітах (збільшує виділення харкотиння), при емфіземі легень, для підвищення апетиту і як загальнозміцнювальний засіб у початковій стадії туберкульозу легень. Виноград поліпшує кровообіг, знижує кров’яний тиск. Великий вміст цукрів, вітамінів, солей і органічних кислот зумовлює лікувальний ефект при різних хворобах. Починають лікування з добової кількості (1 кг), яку ділять на три порції: першу з’їдають вранці натщесерце, другу — за годину до обіду і третюА ввечері. Поступово добову кількість винограду збільшують до 2 кг. Курс лікування становить 4—6 тижнів. На цей час не рекомендується їсти жирне м’ясо \ пити молоко, пиво, спиртні напої і мінеральні води.
Відвар сушеного винограду з додаванням невеликої кількості соку цибулі вживають як засіб від кашлю і охриплості. Листки винограду, багаті на вітамін С, йдуть у страви (салати). Порошок з висушених листків вживають усередину (2—4 г на день) як кровоспинний засіб, зокрема при маткових кровотечах. Подрібнені листки прикладають до гнійних ран і виразок. Відваром або настоєм виноградних листків полощуть горло при ангінах і роблять з нього примочки при шкірних хворобах. Протипоказане лікування виноградом при діабеті, виразках у роті і зіпсованих зубах, при хронічних проносах, тяжкій формі туберкульозу й ожирінні.
Стародавній грузинський лікарський порадник «Усцоро карабадіні» рекомендує кожному, хто хоче якнайдовше, до похилого віку, зберегти квітуче здоров’я, з’їдати вранці натщесерце по ЗО ягідок стиглого сирого винограду без кісточок.
В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем