Загальна характеристика Північного Льодовитого океану

Північний Льодовитий океан — найменший за площею океан земної кулі. Розташований між Євразією і Північною Америкою. Площа 14,75 млн км2; найбільша глибина 5527 м. Багато островів: Гренландія, Канадський Арктичний архіпелаг, Шпіцберген, Нова Земля, Північна Земля та інші загальною площею 4 млн км2. У Північний Льодовитий океан впадають великі річки — Північна Двіна, Печора, Об, Єнісей, Хатанга, Лена, Індігірка, Колима, Маккензі. За фізико-географічними особливостями поділяється на Північно-Європейський басейн, Арктич­ний басейн і окраїнні арктичні моря, розташовані головним чином у ме­жах шельфу (Карське, Лаптєвих, Східно-Сибірське, Чукотське, Бофорта, Баффіна, Гудзонова затока і протоки Канадського Арктичного архі­пелагу). У рельєфі дна виділяються шельф (ширина 1200—1300 км), кру­тий материковий схил і ложе, розчленоване підводними хребтами Гаккеля, Ломоносова та Менделєєва на глибоководні улоговини.

Клімат — арктичний. Узимку 9/10акваторії Північного Льодовитого океану покрито дрейфуючими льодами, температура поверхневих вод близька до температури її замерзання (за винятком Норвезького моря і окремих районів Гренландського і Баренцевого морів); літом температу­ра вод змінюється від температури замерзання до 5° С і більше в окремих районах. Рослинний і тваринний світ представлений арктичними і атла­нтичними формами. На плавучих льодах зустрічається білий ведмідь.

Розвинені рибальство, промисел моржів (для корінного населення) і тю­ленів. Перевезення здійснюються переважно по Північному морському шляху (Росія) і по Північно-Західному проходу (США і Канада). Найва­жливіші порти: Мурманськ, Біломорськ, Архангельськ, Тіксі, Діксон, Певек (Росія), Тромсе, Тронхейм (Норвегія), Черчілл (Канада).

Розділ сайту: