Азія

Азія — найбільша частина світу (бл. 43,9 млн км2), утворює разом з Європою материк Євразію. Умовний кордон між Азією і Європою, як правило, пррводиться по Уралу (уздовж його східного підніжжя, далі по pp. Емба, Кума, Манич, по осьовому вододілу Великого Кавказу, морях Каспійському, Азовському, Чорному і Мармуровому, протоках Босфор і Дарданелли). З Африкою Азія сполучена Суецьким перешийком, від Північної Америки відділена Беринговою протокою. Омивається Північ­ним Льодовитим, Тихим і Індійським океанами та їх окраїнними моря­ми, а також внутрішньоматериковими морями Атлантичного океану. Площа островів понад 2 млн км2. Середня висота поверхні 950 м над рівнем моря, мінімальна -392 м (Мертве море), найбільша — 8848 м (г. Джо­молунгма, вища точка Землі). Довжина берегової лінії 69 900 км. Гори і плоскогір'я займають бл. 3/4 території. Основні гірські системи: Гімалаї, Каракорум, Памір, Тянь-Шань, Гіндукуш, Куньлунь, Великий Кавказ, Алтай, Саяни, хребти Верхоянський і Черського. Великі нагір'я: Тибет, Іранське, Вірменське, Малоазійське, Станове, Корякське. Плоскогі­р'я: Середньосибірське, Аравійського п-ова, Декан. Найбільші рівнини: Західно-Сибірська, Туранська, Велика Китайська, Індо-Гангська, Ме­сопотамська. На Камчатці, островах Східної Азії і Малайського архіпе­лагу багато діючих вулканів, підвищена сейсмічність. Західною (або Передньою) Азією прийнято називати частину континенту, що охоплює Малу Азію (азіатська Туреччина), Вірменське і Іранське нагір'я, Ара­війський півострів, Месопотамію, Палестину; Центральною Азією на­зивають природну країну в межах Китаю і Монголії, оточену хребтами Тянь-Шаня, Куньлуня, Каракорума тощо; Середньою Азією — терито­рію від Каспійського моря на заході до кордонів з Китаєм на сході і від Арало-Іртишського вододілу на пі вночі до кордону з Іраном і Афганістаном на півдні; Південною Азією — півострів Індостан з сусідніми остро­вами; Південно-Східною Азією — територію, на якій розташовані Бру­ней, В'єтнам, Індонезія, Камбоджа, Лаос, Малайзія, М'янма, Таїланд, Східний Тимор, Філіппіни. До Далекого Сходу відносяться російський Далекий Схід, східна частина Китаю, Південна Корея, КНДР, Японія; до Близького Сходу — країни Західної Азії (Ізраїль, Йорданія, Сирія, Ліван, Туреччина, Ірак, Саудівська Аравія, Ємен, Кувейт, Катар, ОАЕ, Бах­рейн); до Середнього Сходу — Іран, Афганістан.

Клімат материка коливається від арктичного на півночі і різко конти­нентального помірного в Східному Сибіру до екваторіального на о-вах Індонезії. У Східній і Південній Азії клімат мусонний, на рівнинах Центра­льної, Середньої і Західної Азії — пустинний і напівпустинний. У найви­щих горах Середньої і Центральної Азії, в Гімалаях, на о-вах Арктики розвинено зледеніння (118,4 тис. км2). Значні території, головним чином у Північному і Східному Сибіру (бл. 11 млн км2), зайняті багаторічною мерзлотою.

Основні річки: Об, Іртиш, Єнісей, Лена (басейн Північного Льодо­витого океану, велику частину року покриті льодом); Амур, Хуанхе, Янцзи (найдовша в Азії, 5800 км), Сицзян, Меконг (басейн Тихого океану); Інд, Ганг, Брахмапутра, Іраваді, Салуїн, Шатт-ель-Араб (басейн Індій­ського океану).

Велика площа внутрішнього стоку (басейн Каспійського і Аральсь­кого морів, багато районів Центральної Азії і Середнього Сходу). Великі озера: Байкал, Балхаш, Іссик-Куль, Ван, Урмія, Ханка, Кукунор, Поянху, Дунтінху, Тайху, Тонлесап.

На островах Арктики і вздовж узбережжя Північного Льодовитого океану тягнуться арктичні пустелі і тундра, оточені з півдня вузькою смугою лісотундри, південніше — тайга (переважно темнохвойна на за­ході і світлохвойна на сході), що змінюється на півдні мішаними і широ­колистими лісами, лісостепами і степами. Напівпустелі і пустелі особ­ливо добре виражені на Аравійському п-ові (Нефуд, Руб-ель-Халі), у внутрішніх районах Іранського нагір'я (Деште-Лут, Деште-Кевір), у Се­редній і Центральній Азії (Каракуми, Кизилкум, Гобі, Такла-Макан), у Південній Азії (Тар). У субтропіках Західної Азії — середземноморська рослинність; у Східній Азії — мусонні мішані і широколисті ліси. У тропі­чних широтах Східної і Південної Азії — мусонні листопадні ліси і сава­ни, на навітряних схилах гір —вічнозелені ліси. У екваторіальних широ­тах (головним чином в Індонезії) багатоярусні заболочені ліси — гілеї. На території Азії знаходяться велика частина Російської Федерації, Азер­байджан, Вірменія, Афганістан, Бангладеш, Бахрейн, Бруней, Бутан, В'єтнам, Грузія, частина Єгипту, Ізраїль, Індія, Індонезія, Йорданія, Ірак, Іран, Ємен, велика частина Казахстану, Камбоджа, Катар, Кіпр, knife ru, Кирги­зія, Китай, Корейська Народно-Демократична Республіка, Кувейт, Лаос,

Ліван, Малайзія, Мальдівська Республіка, Монголія, М'янма, Непал, Об'єднані Арабські Емірати, Оман, Пакистан, Палестинські території (Західний берег р. Йордан і сектор Газа), Республіка Корея, Саудівська Аравія, Сінгапур, Сирія, Таджикистан, Таїланд, Туркменія, велика час­тина Туреччини, Філіппіни, Шрі-Ланка, Японія.

Населення Азії понад 3,5 млрд людей — майже 60 % всього населен­ня Землі. На континенті живуть сотні народів і народностей. В Азії пред­ставлені всі три основні групи рас: монголоїдна, європеоїдна і негро-австралоїдна.

Серед язикових сімей, поширених в Азії, найбільшими є китайсько-тибетська, індоєвропейська (головним чином індоіранська і слов'янсь­ка групи), тюркська, семітська гілка семіто-хамітської сім'ї. У деяких колишніх колоніях продовжують існувати західноєвропейські мови (ан­глійська в Індії, Малайзії, Сінгапурі), поширена двомовність. Населен­ня більшості азіатських країн багатонаціональне.

Розділ сайту: