Азія — найбільша частина світу (бл. 43,9 млн км2), утворює разом з Європою материк Євразію. Умовний кордон між Азією і Європою, як правило, пррводиться по Уралу (уздовж його східного підніжжя, далі по pp. Емба, Кума, Манич, по осьовому вододілу Великого Кавказу, морях Каспійському, Азовському, Чорному і Мармуровому, протоках Босфор і Дарданелли). З Африкою Азія сполучена Суецьким перешийком, від Північної Америки відділена Беринговою протокою. Омивається Північним Льодовитим, Тихим і Індійським океанами та їх окраїнними морями, а також внутрішньоматериковими морями Атлантичного океану. Площа островів понад 2 млн км2. Середня висота поверхні 950 м над рівнем моря, мінімальна -392 м (Мертве море), найбільша — 8848 м (г. Джомолунгма, вища точка Землі). Довжина берегової лінії 69 900 км. Гори і плоскогір'я займають бл. 3/4 території. Основні гірські системи: Гімалаї, Каракорум, Памір, Тянь-Шань, Гіндукуш, Куньлунь, Великий Кавказ, Алтай, Саяни, хребти Верхоянський і Черського. Великі нагір'я: Тибет, Іранське, Вірменське, Малоазійське, Станове, Корякське. Плоскогір'я: Середньосибірське, Аравійського п-ова, Декан. Найбільші рівнини: Західно-Сибірська, Туранська, Велика Китайська, Індо-Гангська, Месопотамська. На Камчатці, островах Східної Азії і Малайського архіпелагу багато діючих вулканів, підвищена сейсмічність. Західною (або Передньою) Азією прийнято називати частину континенту, що охоплює Малу Азію (азіатська Туреччина), Вірменське і Іранське нагір'я, Аравійський півострів, Месопотамію, Палестину; Центральною Азією називають природну країну в межах Китаю і Монголії, оточену хребтами Тянь-Шаня, Куньлуня, Каракорума тощо; Середньою Азією — територію від Каспійського моря на заході до кордонів з Китаєм на сході і від Арало-Іртишського вододілу на пі вночі до кордону з Іраном і Афганістаном на півдні; Південною Азією — півострів Індостан з сусідніми островами; Південно-Східною Азією — територію, на якій розташовані Бруней, В'єтнам, Індонезія, Камбоджа, Лаос, Малайзія, М'янма, Таїланд, Східний Тимор, Філіппіни. До Далекого Сходу відносяться російський Далекий Схід, східна частина Китаю, Південна Корея, КНДР, Японія; до Близького Сходу — країни Західної Азії (Ізраїль, Йорданія, Сирія, Ліван, Туреччина, Ірак, Саудівська Аравія, Ємен, Кувейт, Катар, ОАЕ, Бахрейн); до Середнього Сходу — Іран, Афганістан.
Клімат материка коливається від арктичного на півночі і різко континентального помірного в Східному Сибіру до екваторіального на о-вах Індонезії. У Східній і Південній Азії клімат мусонний, на рівнинах Центральної, Середньої і Західної Азії — пустинний і напівпустинний. У найвищих горах Середньої і Центральної Азії, в Гімалаях, на о-вах Арктики розвинено зледеніння (118,4 тис. км2). Значні території, головним чином у Північному і Східному Сибіру (бл. 11 млн км2), зайняті багаторічною мерзлотою.
Основні річки: Об, Іртиш, Єнісей, Лена (басейн Північного Льодовитого океану, велику частину року покриті льодом); Амур, Хуанхе, Янцзи (найдовша в Азії, 5800 км), Сицзян, Меконг (басейн Тихого океану); Інд, Ганг, Брахмапутра, Іраваді, Салуїн, Шатт-ель-Араб (басейн Індійського океану).
Велика площа внутрішнього стоку (басейн Каспійського і Аральського морів, багато районів Центральної Азії і Середнього Сходу). Великі озера: Байкал, Балхаш, Іссик-Куль, Ван, Урмія, Ханка, Кукунор, Поянху, Дунтінху, Тайху, Тонлесап.
На островах Арктики і вздовж узбережжя Північного Льодовитого океану тягнуться арктичні пустелі і тундра, оточені з півдня вузькою смугою лісотундри, південніше — тайга (переважно темнохвойна на заході і світлохвойна на сході), що змінюється на півдні мішаними і широколистими лісами, лісостепами і степами. Напівпустелі і пустелі особливо добре виражені на Аравійському п-ові (Нефуд, Руб-ель-Халі), у внутрішніх районах Іранського нагір'я (Деште-Лут, Деште-Кевір), у Середній і Центральній Азії (Каракуми, Кизилкум, Гобі, Такла-Макан), у Південній Азії (Тар). У субтропіках Західної Азії — середземноморська рослинність; у Східній Азії — мусонні мішані і широколисті ліси. У тропічних широтах Східної і Південної Азії — мусонні листопадні ліси і савани, на навітряних схилах гір —вічнозелені ліси. У екваторіальних широтах (головним чином в Індонезії) багатоярусні заболочені ліси — гілеї. На території Азії знаходяться велика частина Російської Федерації, Азербайджан, Вірменія, Афганістан, Бангладеш, Бахрейн, Бруней, Бутан, В'єтнам, Грузія, частина Єгипту, Ізраїль, Індія, Індонезія, Йорданія, Ірак, Іран, Ємен, велика частина Казахстану, Камбоджа, Катар, Кіпр, Киргизія, Китай, Корейська Народно-Демократична Республіка, Кувейт, Лаос,
Ліван, Малайзія, Мальдівська Республіка, Монголія, М'янма, Непал, Об'єднані Арабські Емірати, Оман, Пакистан, Палестинські території (Західний берег р. Йордан і сектор Газа), Республіка Корея, Саудівська Аравія, Сінгапур, Сирія, Таджикистан, Таїланд, Туркменія, велика частина Туреччини, Філіппіни, Шрі-Ланка, Японія.
Населення Азії понад 3,5 млрд людей — майже 60 % всього населення Землі. На континенті живуть сотні народів і народностей. В Азії представлені всі три основні групи рас: монголоїдна, європеоїдна і негро-австралоїдна.
Серед язикових сімей, поширених в Азії, найбільшими є китайсько-тибетська, індоєвропейська (головним чином індоіранська і слов'янська групи), тюркська, семітська гілка семіто-хамітської сім'ї. У деяких колишніх колоніях продовжують існувати західноєвропейські мови (англійська в Індії, Малайзії, Сінгапурі), поширена двомовність. Населення більшості азіатських країн багатонаціональне.