Гарбуз звичайний

Гарбуз звичайний — Cucurbita pepo L.

Гарбуз звичайний — Cucurbita pepo L.

Однорічна одно­домна трав’яниста рослина з родини гарбузових (Cucurbita- сеае) з повзучими стеблами, цілокраїми, п’ятилопатевими листками і великими жовтими лійкоподібними, дзвоникува­тими одностатевими квітками. Довжина рослини до 6 м. Цві­те у липні — серпні. Культивують по всій території УРСР як харчову й кормову культуру.

З лікувальною метою вживають м’якуш гарбуза як засіб сечогінний, проносний, який посилює перистальтику кишок, проти блювання у вагітних і від морської хвороби. Зовніш­ньо застосовують для компресів при опіках, висипах на тілі, екземах. М’якуш багатий на вітаміни Вь Вг, РР і С.

Застосовують насіння, в якому містяться 20% жирної олії, білок, цукор, фітостерин кукурбітол, лейцин, тирозин, салі­цилова кислота, фітин, смола з оксицеротиновою кислотою і алкалоїд (у зеленій шкірці насіння).

Використовують як глистогінне, особливо при солітері. Для цього сухе, очищене від лушпайок насіння (до 300 штук) розтирають невеликими порціями в ступці або череп’яній посудині, підливаючи потроху води до одержання рідини, подібної до молока. Додають для смаку 50—100 г варення або меду, зливають у посудину, а ступку обливають перева­реною водою — всього має бути 500 мл (доза для дорослих). Однорічним дітям дають до ЗО мл молока, старшим — з роз­рахунку по 15 мл на кожний рік; так для шестирічної ди­тини доза становить 15 X 6 = 90 мл. В перший день (підго­товка до лікування) хворий повинен їсти перетерту або рідку їжу (супи, кашу, овочеве пюре, кисле молоко). Ввечері дорослий з’їдає кілька кусочків оселедця з цибулею і випи­ває сольове проносне (20—30 з глауберової солі або англій­ської солі в півсклянки теплої води — п’ють поволі через со­ломинку). Наступного дня вранці (натщесерце) ставлять очисну клізму і вживають гарбузове молоко, протягом 30 — 40 хвилин. Через 2 години після вживання ліків знову ви­пивають сольове проносне. Для дорослої людини потрібно 40—50 г солі. Через 2 години після цього можна вживати будь-яку їжу, але очисні клізми треба ще ставити зо 2 дні підряд, щоб звільнити кишки від мертвих глистів.

При набряках, пов’язаних з порушенням роботи серця і нирок, варять 1—3 подрібнені гарбузові черешки в 2 склянках води протягом 15 хвилин і відвар випивають за день. Огірки й дині (родина гарбузових) притуплюють статевий потяг.

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: