КЛІМАТ АВСТРАЛІЇ. КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ
Географічне положення материка зумовлює надходження протягом року значної кількості сонячної радіації та наявність майже скрізь високої температури (посередині материк перетинає тропік Козерога), а переважання континентальних тропічних мас і низхідних рухів повітря робить цей материк найсухішим серед інших. Більша частина материка лежить у широтах, де переважає пасатна циркуляція. Тихоокеанські повітряні маси не приносять значних опадів у внутрішні райони материка: Великий Вододільний хребет перехоплює в стримує вологу пасатів, і тому рясні опади випадають тільки на навітряних схилах гір і вузькій узбережній смузі. Наприклад у Брисбені, який лежить як раз на узбережжі Тихого океану випадає 1700 мм опадів. Однак вже за 300 км на захід від нього кількість опадів скорочується вчетверо. Майже 40% території материка одержують менше 250 мм опадів на рік і тільки 10% - понад 1000 мм на рік. Найсухіше в центральній частині континенту, на північ від озера Ейр (від 0 до 50 мм на рік).
Континентальна Австралія розташована в трьох кліматичних поясах: субекваторіальному, тропічному та субтропічному. Для північної частини, що знаходиться в субекваторіальному поясі, характерні високі (близько +25° C) впродовж року температури і велика (близько 1500 мм) кількість опадів, що розподіляється нерівномірно впродовж року. Літо тут дуже вологе з грозовими дощами, а зима суха. В Дарвіні, який лежить на півночі Австралії, на березі Індійського океану, випадає 1800-1900 мм., а в Кернсі (узбережжя Тихого океану, північ Австралії) кількість опадів нерідко перевищує 2000 мм. Півострів Йорк є найбільш вологою частиною Австралії, а на крайній північній точці материка (мис Йорк) випадає 2100 мм опадів протягом року.
У тропічному кліматичному поясі (займає 67% площі континенту) при загальних високих температурах (влітку +30°C, взимку + 16°C) розрізняють за зволоженням два типи клімату: континентальний тропічний із кількістю опадів до 200 мм на рік і високою амплітудою температур та тропічний вологий (до 500 мм опадів на рік). На мисі Стіп-Пойнт (крайня західна точка Австралії) панує суха погода протягом року. Опадів тут не більше 350 мм., однак вже в пустелі Сімпсон, яка лежить посеред Австралії, їх менше щонайменше вдвічі. В грудні та січні цей пояс отримує найбільше сонячної радіації. Це пов'язано із тим, що Сонце тут має найбільший кут, оскільки тут проходить вже згаданий Південний тропік (Козерога). Антициклональна активність зумовлює дуже багато сонячних днів (понад 300 на рік).
Субтропічний пояс південної частини материка характеризується дадатньою протягом року температурою зі значною відмінністю у кількості опадів західних і східних частин поясу. Так, південно-західна частина Австралії розташована в області середземноморського типу клімату зі сухим літом і досить вологою зимою. У місті Перт, який знаходиться саме тут, опадів випадає більше, ніж будь-де в цьому типі поясу - 1400 мм. На мисі Натураліста опадів ще більше - понад 1800 мм. Центральна частина субтропічного поясу – область континентального субтропічного клімату із сухим спекотним літом і порівняно холодною зимою. На південному сході – вологий субтропічний тип клімату з рівномірними опадами впродовж року. Саме тут знаходяться такі австралійські міста як Мельбурн, Сідней, Канберра та Аделаїда. Опадів тут близько 800 мм.
Найнижча температура, яка була зареєстрована на материку становила -22.7° С (29 липня 1994 року, перевал Шарлоти), а найвища температура зареєстрована 16 січня 1889 в Квінсленді (+53,3° С).
Джерело: Природничо-географічне товариство