1. Гімалаї - найвищі гори на Землі. Десять із чотирнадцяти "восьмитисячників" (гірських вершин, що мають абсолютну висоту понад 8000 метрів) знаходяться саме в Гімалаях, зокрема і найвища гора світу - Джомолунгма (8849 метрів), яку європейці до цих пір називають Еверестом на честь британського географа та дослідника Британської Індії в 1830-х рр. Джорджа Евереста.
2. Загальна площа Гімалаїв становить 850 тис.км². Це далеко не найбільший за площею гірський масив навіть в Азії, однак якби поверхню Гімалаїв розгладити, то вона покрила б всю Південну Америку. Середня висота гір становить 6100 метрів. Гімалаї розкинулися на території п'яти країн - Непалу, Бутану, Китаю, Індії та Пакистану.
3. Гімалаї розпочалися формуватися приблизно 60 мільйонів років тому, коли прадавній Індійський субконтинент розпочав своє повільне, та все ж стійке і наполегливе зіткнення із рештою Євразії. Цей рух продовжується й зараз, хоча і не так інтенсивно, як раніше (4 см на рік), тому Гімалаї продовжують рости. Як наслідок, це дуже сайсмоактивний регіон світу.
4. Назва гір походить із санскриту, і означає "Земля Снігів". І дійсно, снігів тут дуже й дуже багато. Все через значну висоту. Температурна різниця між підніжжями та вершинами гір становить понад 40° С. Простіше кажучи на верхів'ях Гімалаїв практично ніколи не буває додатніх температур. Що ж стосується Джомолунгми, то тут все набагато складніше. На її вершині температура становить приблизно -30° С, а щільність повітря настільки низька, що багатьом її підкорювачам необхідна киснева маска. Однак місцеві жителі, шерпи, прекрасно себе почувають на висоті в 4-5 кілометрів над рівнем моря (при показнику 50% від нормального тиску). Проживають вони в основному на території сучасного Непалу.
5. Над Гімалаями літаки практично не літають, і причин цьому багато. Однією із них є неможливість здійснення рятувальних операцій на випадок аварій. А от деякі птахи літають над цими горами спокійно. Наприклад звичайні дикі гуси часто практикують переліт через Гімалаї.
6. Незважаючи на розвиток науки, Гімалаї досліджені людиною лише на 70%, і ці гори досліджені найменше серед інших гірських масивів світу. На багато гімалайських вершин досі не ступала нога людини.
7. Найвища вершина Гімалаїв - гора Джомолунгма (Еверест) вперше була підкорена 29 травня 1953 року новозеландцем Едмундом Хілларі та місцевим шерпом Танцингом Норгеєм. Для обох це підкорення вдалося далеко не з першого разу. Доречі підкорення Евересту відбулося в день народження Танцинга Норгея. Непоганий подарунок самому собі в день народження
Джерело: Природничо-географічне товариство
Фото - National Geographic (Непал).