цікава географія

Найвищі гори світу

National Geographic (Непал)НАЙВИЩІ ГОРИ СВІТУ. СІМ ЦІКАВИХ ФАКТІВ.
     1. Гімалаї - найвищі гори на Землі. Десять із чотирнадцяти "восьмитисячників" (гірських вершин, що мають абсолютну висоту понад 8000 метрів) знаходяться саме в Гімалаях, зокрема і найвища гора світу - Джомолунгма (8849 метрів), яку європейці до цих пір називають Еверестом на честь британського географа та дослідника Британської Індії в 1830-х рр. Джорджа Евереста.
     2. Загальна площа Гімалаїв становить 850 тис.км². Це далеко не найбільший за площею гірський масив навіть в Азії, однак якби поверхню Гімалаїв розгладити, то вона покрила б всю Південну Америку. Середня висота гір становить 6100 метрів. Гімалаї розкинулися на території п'яти країн - Непалу, Бутану, Китаю, Індії та Пакистану.
     3. Гімалаї розпочалися формуватися приблизно 60 мільйонів років тому, коли прадавній Індійський субконтинент розпочав своє повільне, та все ж стійке і наполегливе зіткнення із рештою Євразії. Цей рух продовжується й зараз, хоча і не так інтенсивно, як раніше (4 см на рік), тому Гімалаї продовжують рости. Як наслідок, це дуже сайсмоактивний регіон світу.
     4. Назва гір походить із санскриту, і означає "Земля Снігів". І дійсно, снігів тут дуже й дуже багато. Все через значну висоту. Температурна різниця між підніжжями та вершинами гір становить понад 40° С. Простіше кажучи на верхів'ях Гімалаїв практично ніколи не буває . . . . .

 

Океанічні течії

ЧОМУ ВИНИКАЮТЬ ОКЕАНІЧНІ ТЕЧІЇ?

     Коли в шостому класі ми вчили на уроках географії тему "Світовий океан", нам розповідали що течії поділяються на теплі і холодні. Вони на карті призначалися відповідно червоними і синіми стрілочками. Здавалося б все чітко, і зрозуміло. Однак насправді течії, які ми називали "теплими", мали суттєві температурні відмінності. Іноді ці відмінності були неймовірно великими. Приміром якби Гольфстрім мав би однакову температуру по всій своїй довжині, то клімат Північної Європи мало чим відрізнявся б від Флориди. Тому розподіл течій на теплі та холодні є досить умовним. Деякі теплі течії за температурою води мало чим відрізняються від деяких холодних. Для прикладу води холодної Бенгальської течії мають вищі температури ніж "теплої" Північноатлантичної (північний відрізок Гольфстріму). На розподіл окнанічних течій за принципом "холодні-теплі" впливають радше різниця температур із навколишніми водами. Саме тому з течіями не все так однозначно як здається на перший погляд.
     Не менш суперечливим є питання, яке стосується причин в никнення течій в Світовому океані. Не правильним біло б вважати що на їх формування впливають лише вітри. Так, звісна річ що більшість течій формуються завдяки постійним вітрам, зокрема пасатам (теплі пасатні течії в Індійському, Атлантичному та Тихому океанах), однак на рух вод впливають також різна солоність вод (а вона як відомо в океанах різна), температура, контури материків, і звісно ж... обертання Землі. Саме обертання Землі . . . . .
 

Моїсеєве чудо

Жовте море"МОЇСЕЄВЕ ЧУДО" НА ЖОВТОМУ МОРІ.

Жовте море - одне із чотирьох так званих "кольорових" морів на карті (разом із Чорним, Білим та Червоним), яке отримало свою назву не просто так, адже його води дійсно мають характерне жовтувате забарвлення через вплив однієї єдиної річки яка в нього впадає, а саме Хуанхе. Протікаючи в своїй середній течії Лесове плато, річка розчиняє породи, які надають їй відповідне "лесове" (жовтувате) забарвлення. Щороку виносячи в Жовте море до 2 мільярдів тонн порід, річка зафарбувала в такий колір не лише себе, але й море, в яке вона впадає (щоправда лише в прибережних районах).
 
Жовте море - це напівзамкнуте море Тихого океану, що належить до окраїнних морів. Загальна площа - 420 тисяч км². Максимальна глибина - 108 метрів, а солоність - 32-34‰. Омиває східні береги материкового Китаю та західні береги Корейського півострова. Море пролягає між 41-ю та 33-ю північними паралелями, тому там панує субтропічний клімат мусонного типу.
 
Доречі саме в Жовтому морі . . . . .
 

Баобаб

Баобаб10 цікавих фактів про баобаб

Баобаби - це унікальні дерева, справжні велетні саван та рідколісь Африки, однак їх ареал не обмежується лише саванами. Наприклад їх можна зустріти навіть у перемінно-вологому кліматі континенту. Однак в останні кількасот років кількість баобабів на материку зменшилася. Тут не лише винна людина і її діяльність. Більшість експертів сходяться на думці, що причиною гибелі баобабів є все ті ж кліматичні зміни, до яких ці дерева пристосуватися наразі не можуть. Пропонуємо вашій увазі кілька цікавих фактів про баобаби.
 
1. Баобаби - це одні із найтовстіших дерев у світі. Товщина їхнього стовбура може досягати в обхваті до 40 метрів. Найтовстіших бабаб має обхват 44 метри, і росте він на півночі Замбії.
 
2. Баобаби - справжні довгожителі рослинного світу. Вони живуть в середньому від 1000 до 3000 років, однак є й дерева які живуть понад 5500 років, як приміром найстарвший офіційно визнаний баобаб на Землі (Сенегал).
 
3. Визначити вік дерева баобаба досить складно, адже це дерево не має річних кілець в силу власної анатолічної будови. Найкращий спосіб з'ясувати його вік - враховувати умови зростання деревини і за допомогою діаметра стовбура вирахувати його . . . . .