Помірний клімат землі

Помірний клімат земліПомірний кліматичний пояс - це один із кліматичних поясів Землі, що знаходиться в обох півкулях нашої планети. В Північній півкулі він охоплює значно більші географічні простори, ніж у Південній, що пояснюється перш за все нерівномірним розподілом суходолу і океанів на нашій планеті. Навіть за своїми фізико-географічними характеристиками пояс помірного клімату в Північній півкулі дещо відрізняється від такого ж в Південній. Знову ж таки, причиною цьому є певні регіональні особливості, зокрема рельєф, площа суходолу та вплив океанів.
 
Помірний клімат незалежно від півкулі має ряд особливостей, першою із яких є чітке чергування пір року: весна, літо, осінь і зима. Також важливим є те, що кліматичні пояси завжди перебувають під впливом західних вітрів та помірних повітряних мас. Кількість опадів завжди залежить від віддаленості територій від океанів. Найбільше опадів серед обох помірних поясів Землі випадає на сході Північної Америки (східне узбережжя Канади та острів Ньюфаундленд), острові Хоккайдо (Японія) та північ Британії (Шотландія). У помірному поясі Південної півкулі найбільше опадів випадає на крайньому півдні Нової Зеландії та на крайньому півдні Південної Америки (область Магелланія). У всіх вищезазначених регіонах випадає понад 1000 мм опадів. А от найбільш посушливими регіонами помірного клімату є ті, які найбільш віддалені від океану, зокрема це Сибір та центральна Канада, де кількість опадів коливається в межах 100-400 мм.
 
Помірний пояс нашої планети найбільше охоплює Євразію (66% усього помірного клімату) та Північну Америку (28%). На Південну Америку та острови Океанії припадає лише 6% помірного клімату Землі на суходолі. Що ж стосується загального охоплення просторів, включаючи і океани, то помірний клімат обох півкуль буде практично однаковим. Однак слід зазначити, що розміщені вони будуть на не однаковій відстані від Екватора. Звісна річ ми знаємо, що кліматичні пояси Землі відзеркалюються, але лише умовно. Так у Північній півкулі помірний клімат проходить здебільшого між 38 та 65-ю північними паралелями, в той час як помірний клімат Південної півкулі проходить між 42 та 60-ю південними паралелями.
 
Що в Південній, що в Північній півкулях, помірний клімат поділяється на два підтипи - морський та континентальний. На формувався кожного з цих підтипів впливає саме географічна віддаленість від океанів. Приміром Лондон і Париж матимуть морський підтип помірного клімату, оскільки знаходяться в безпосередній близькості до моря, а Київ та Берлін матимуть помірний континентальний підтип помірного клімату, оскільки їх віддаленість від океанів більша, ніж в Лондона чи Парижа. У Вінніпегу та Нур-Султану буде велика віддаленість від океанів, тому підтип клімату в них буде вже континентальний зі значною річною амплітудою температур.
 
Серед найбільш притаманних для помірного клімату природних зон Землі є зона тайги, мішаних лісів та лісостепів. Меншою мірою це пустелі та напівпустелі. Помірний клімат панує на понад 98% території України. Лише на крайньому півдні Кримського півострова панує субтропічний пояс.

Джерело: Природничо-географічне товариство