Атакама — пустеля на півночі Чилі, в Південній Америці, вздовж берега Тихого океану, між 22—27° пд. ш. Найбільш аридна область світу; середньорічна кількість опадів коливається від 10 до 50 мм на рік. Є райони, де опади не були зареєстровані жодного разу.
Пустеля являє собою велике нагір'я, що підіймається від 300 м на узбережжі Тихого океану до 2500 м біля підніжжя Анд. Клімат екстраординарний, дати загальну характеристику важко. Вважається, що загалом клімат Атаками тропічний, пасатний, відносно прохолодний. У прибережній зоні — холодна пустеля з частими туманами. З просуванням у глиб материка температура підвищується, тумани зникають, спостерігаються добові амплітуди у 40 °С.
Основним поверхневим джерелом води служить невелика р. Лоа, що стікає з Анд у Тихий океан. На великих просторах узбережжя рослинність практично відсутня. Лише подекуди виростають трав'янисті рослини — тілландсії.
Тваринний світ бідний; зустрічаються дрібні гризуни, ящірки і змії, а також птахи з сімейства вівсянкових, тиранових, пічників. До західної частини Атаками приурочені поклади знаменитої чилійської селітри. Вони займають площу шириною від 16 до 80 км, а товщина пластів коливається від кількох сантиметрів до кількох метрів. Є великі родовища мідних руд (Чукікамата, Сальвадор), кухонної солі, бури.