Дивина скіпетровидна (коров’як скіпетровидний)
Опубліковано admin пт, 26 вересня 2014р.Дивина скіпетровидна (коров’як скіпетровидний) — Verbascum thapsiforme Schrad.
Родина ранникові — Scrophulariaceae
Як виглядає? Дворічна трав’яниста рослина. В перший рік дає розетку листків, на другий виростає заввишки 50— 200 см квітконосне стебло. Листки великі, довгасто-еліптичні, зарубчасті; середні і верхні збігають по всій довжині міжвузля. Уся рослина шерстисто-повстиста. Квітки п’ятипелюсткові, світло-жовті, великі, 2,5—3 см у поперечнику, зібрані в колосовидне гроно донизу. Запах свіжих квіток ніжний, сухі пахнуть медом. Цвіте у червні - липні.
Де росте? У Степу і Лісостепу, зрідка в західних областях УРСР, на Поліссі, в гірському та Південному Криму — на горбах, при дорогах, на сонячних узліссях, на перелогах, по каменоломах і каменистих місцях, по кручах берегів рік, залізничних насипів.
Що й коли збирають? Розкриті віночки квіток, в суху, сонячну погоду, вириваючи їх з чашечок; сушать зразу. Осипаних на землю не збирають.
Коли застосовують? Як пом’якшувальний, відхаркувальний, протиспазматичний засіб.
Як засіб, що обволікає вражені місця при катарах горла, при кашлі, кровохарканні, бронхіті, емфіземі, коклюші, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, запорах, геморої (в квітках містяться гіркі речовини, леткі олії, сапоніни і слиз), при запаленні слизової оболонки очей. Послаблює болісні рефлекси, судоми, зменшує набряки тканин. Дія дивини легконаркотична.