гірські озера Українських Карпат

Карпати

Карпати — гірська система у Європі (у Словаччині, Польщі, Угор­щині, Україні, Румунії).

Протяжність бл. 1500 км. Висота до 2655 м (г. Герлаховські-Штіт). Простягається від околиць Братислави до Залізних Во­ріт на Дунаї, утворюючи дугу. Включає Західні, Східні і Південні Карпа­ти, Бескіди, Західні Румунські гори, Трансільванське плато. Входить до складу Альпійської складчастої геосинклінальної області.

Центральний пояс дуги складається з найбільш високих у Карпатах кристалічних ма­сивів (Татри, Фегераш); внутрішній пояс представлений вулканічними масивами, зовнішній — складений переважно флішем. До висоти 1600— 1800 м широколисті і хвойні ліси, вище — субальпійські чагарники і луги. Літні пасовища.

Озера і озера-лимани

озеро Святе, Хмельницька область, Славутський районОзера і озера-лимани. Це своєрідні природні комплекси зі своїми гідрологічними, геоморфологічними, мікрокліматичними та біотичними особливостями. Кількість озер, їх розміри, водний і біорежим пов'язані з походженням та положенням у тій чи іншій природній зоні чи гірській області. Озерам і озерам-лиманам належить значна роль у природному середовищі окремих регіонів України. Вони містять значні природні ресурси і використовуються для водопостачання, рибної ловлі, зрошення, добування різних мінеральних речовин та для рекреації.

На території України налічується близько 20 тис. озер, з них тільки 43 мають площу 10 км2 і більше. Більшість озер України мають річкове походження і розташовані на заплавах басейнів Дніпра, Десни, Дунаю, Сіверського Дінця та ін. Розміри заплавних озер, як правило, незначні. Більші площі мають озера лиманного походження, які розташовані на узбережжі Чорного й Азовського морів і відокремлені від них піщаними пересипами (Сасик, Куяльник, Хаджибей та ін.). Поширені озера . . . . .