бобові

Вовчуг колючий

Вовчуг колючий — Ononis spinosa L.Вовчуг колючий — Ononis spinosa L.

Родина бобові — Leguminosae

Як виглядає? Багаторічний розгалужений колючий кущ до 80 см заввишки. Листки невеликі, продовгувато-еліптичні з гострозубчастими краями, дещо клейкі. Квітки рожево-чер­воні, метеликові. Цвіте у червні — вересні.

Де росте? На сухих луках, при польових дорогах, на узліссях, зрідка зустрічається на Поліссі (Волинська об­ласть — Володимир-Волинський, Турійськ). Більш пошире­ний вовчуг польовий (Ononis arvensis L.), який росте по всій території УРСР.

Що й коли збирають? Листки й квітки — під час цвітін­ня, коріння — весною і восени.

Буркун лікарський

Буркун лікарський — Меlilotus оfficinalis (L.) Desr. Буркун лікарський — Меlilotus оfficinalis (L.) Desr. (отруйний)

Родина бобові — Leguminosae

Як виглядає? Дворічна трав’яниста рослина 60—150 см заввишки. Стебло гіллясте, пряме, з трійчасто-перистими листочками на черешку. Листки зверху сизувато-зелені, зі­споду бліді, дрібнозубчасто-пилчасті. Квітки запашні (пах­нуть кумарином-сіном), жовті, дрібні, зібрані в довгасті ба­гатоквіткові колосовидні пазушні грона. Цвіте у травні — липні. Плід — одно-, двонасінний біб, який достигає у серп­ні — вересні.

Де росте? По всій території УРСР — при дорогах, на полях, на засмічених місцях, схилах, у прилісках, на паро­вих полях і перелогах, на межах, серед зернових культур і по конюшині.

Що збирають? Верхівки стебел з квітками, частіше самі квітки.