Франція

Париж

Париж - столиця Франції. Він розташований на берегах річки Рони, в 145 км від протоки Ла-Манш. Париж - адміністративний політичний л промисловий центр, в ньому сконцентрована фінансова й торговельна діяльність країни. Він є також центром культурного та інтелектуального життя Франції, великим центром міжнародного туризму. Тут розміщені ЮНЕСКО і ще більше 200 міжнародних організацій. Свою назву місто отримало від галльського племені Парізі, які в I ст. до н. е.. заснували тут, біля переправи через річку, перше поселення. Потім римляни побудували тут своє укріплене поселення - Лютеція (на о. Сіте). Його згадує Юлій Цезар. Римляни побудували на лівому березі Сени амфітеатр, форум і лазні. СIII - IV ст. поселення називалося Парізі. Виникнення тут християнської громади пов'язують з ім'ям св. Діонісія (Сен-Дені; близько 250 р.). З ім'ям іншої святої, Женев'єви, пов'язана легенда про Атілла, пощади місто заради неї. З VI ст. Париж - столиця Франкської держави. Каролинги передають управління містом графам Паризьким, один з яких, Гуго Капет, в 987 р. обирається королем держави, именующегося відтепер Францією. У Х-ХП ст. Париж - центр королівського домену, з XII в. - Столиця Франції.

Франція

Франція, Французька Республіка — держава в Західній Європі, на заході і півночі омивається водами Атлантичного океану і протоки Ла-Манш, на півдні — Середземним морем. Площа 547 тис. км2. Населення 60,1 млн людей (2003), в т. ч. 93 % — французи. Міське населення 75 % (1998). Офіційна мова — французька. Віруючі — переважно католики. Адміністративно-територіальний поділ: 96 департаментів. До складу Фран­ції входять: заморські департаменти — Гваделупа, Мартиніка, Гвіана, Реюньон, Сен-П'єр і Мікелон; заморські території — о-ви Нова Каледонія, Французька Полінезія тощо. Столиця — Париж. Глава держави — президент. Законодавчий орган — двопалатний парламент (Національні збори і Сенат).

Західні і північні райони Франції — рівнини (Паризький басейн) і низькогір'я; у центрі і на сході — середньовисотні гори (Центральний Французький масив, Вогези, Юра). На південному заході — Піренеї, на південному сході — Альпи (вища вершина Франції і Західної Європи — г. Монблан, 4807 м). Клімат морський помірний, на сході перехідний до континентального, на узбережжі Середземного моря субтропічний, се­редземноморський. Середні температури січня 1—8 °С, липня 17—24 °С. Опадів — 600—1000 мм на рік, в горах місцями 2000 мм і більше. Великі річки — Сіна, Рона, Луара, Гаронна; на сході — частина течії Рейну. 24 % території займають ліси.