Мучниця звичайна
Опубліковано admin ср, 08 жовтня 2014р.Мучниця звичайна — Arctostaphylos uva ursi (L.) Spreng.
Родина вересові — Ericaceae
Як виглядає? Невисокий, вічнозелений кущ, сильно галузистий, з иовзучим стеблом, 30—100 см заввишки. Листки дрібні, шкірясті, цілокраї, із вдавленими з обох боків сітчастими жилками, тупуваті, по краях незагнуті, зверху блискучі, зісподу блідіші, обернено-яйцевидні, при основі звужено збігають у черешок. Квітки — блідо-рожеві «глечички» на коротких квітконіжках, у коротких похилих верхівкових гронах. Плід — кістянка з 1—5 кісточками темно-червоного кольору, з борошнистою м’якоттю. Плоди мучниці, вжиті у великій кількості всередину, можуть призвести до нудоти, блювання, проносу. Цвіте в травні — червні.
Де росте? На Поліссі — в соснових лісах, звичайно на піщаному грунті, по сухих косогорах, спорадично, невеличкими острівками.
Що й коли збирають? Листки, з початку цвітіння і аж до вересня. (Щоб не сплутати з листками брусниці — Vaccinium vitis idaea L.— слід знати, що останні більші, по краях злегка зігнуті, дещо зубчасті, зісподу всіяні темно-бурими цятками, за дією вони можуть замінювати листки мучниці).
Коли застосовують? При хворобах сечових шляхів, особливо каменях нирок і сечового міхура, зокрема при кривавій сечі — пієліти, цистити, уретрити (дезинфікуюча дія глікозидів арбутину і метиларбутину); також при нервовій збуд- ності, полюціях, гонореї, нетриманні сечі (дія дубильних речовин, флаванолів, урсулової кислоти).