родина пармелієві

Мох ісландський

Мох ісландський — Cetraria islandica (L.) Ach.

Родина пармелієві — ParmeLiaceae

Мох ісландський — Cetraria islandica (L.) AchЯк виглядає? Багаторічний лишайник, до 10 см зав­вишки. Слань лишайника збудована з шкірясто-хрящових, вузьких, часто досить широких розгалужених лопатей з ко­роткими темними війками по краях, зеленувато-бурого або оливково-зеленого забарвлення, зісподу світліших, з білими плямками, які зливаються в смужку. Висушена рослина має темно-бурий колір, сильний запах. У лишайнику є віта­мін Ві2, йод, бор.

Де росте? На Поліссі — у соснових і мішаних лісах, у Лі­вобережному Степу — у мішаних лісах, на інших терасах річок басейну Дніпра. Багато його в смерекових лісах сухих карпатських косогорів, як наземний покрив росте серед чагарників. Часто утворює суцільний покрив на великих площах.

Що й коли збирають? Всю рослину, влітку.

Коли застосовують? При катарі шлунка й легень (діє пом’якшувально, заспокійливо при хрипоті, бронхітах, брон­хіальній астмі, гастритах), при коклюші, як засіб для збу­дження апетиту, проти невтримного блювання, для змен­шення секреції потових залоз. Антибіотик уснінова кислота, який міститься в рослині, точніше її натрієва сіль, затримує ріст бактерій у розчині 1 : 2 000 000, в сильнішій концентра­ції вбиває туберкульозні палички. Вживають у вигляді чаю. На 2 склянки окропу беруть 1 чайну ложнку подрібненого моху і варять 5 хвилин. П’ють, підсолоджений медом, по 2 склянки на день.