родина тирличеві

Тирлич жовтий, свічурник, гінзура (підойма), Тирлич хрещатий (розмай-зілля)

Тирлич жовтий, свічурник, гінзура (підойма) (А) — Gentiana lutea L.Тирлич жовтий, свічурник, гінзура (підойма) (А) — Gentiana lutea L. 

Тирлич хрещатий (розмай-зілля) (Б) — Gentiana cruciata L.

Родина тирличеві — Gentianaceae

А  Б  Як виглядають? Багаторічні трав’янисті рослини 50— 150 см заввишки, з міцним багатоголовим кореневищем, від якого відходить кілька бокових коренів. На першому році з’являється порожнинне, просте, нерозгалужене стебло. Лист­ки на ньому супротивні, великі, широкоовальні, напівстебло- обгортні, цілі, голі, з 5—7 паралельними жилками. Квітки зібрані пучками по 3—10 у пазухах верхніх приквіткових листків. Віночок золотаво-жовтий, колесовидний, з п’ятьма лінійними гоструватими пелюстками. Цвіте в липні.

Де ростуть? На вапнистих і глинистих полонинах, у за­ростях жерепу — в Карпатах (хребет Чорногора — гори Пет­рос, Піп Іван Мармароський); у лісостеповій і лісовій зо­нах — по сухих схилах, серед чагарників; у горах Криму. У молодих рідких соснових лісах зустрічається тирлич хре­щатий 15—60 см заввишки, з кількома квітконосними стеб­лами, густо вкритими лінійно-ланцетними тупуватими лист­ками, з синіми квітками в пазухах верхніх листків. Цвіте у липні — серпні.