родина звіробійні

Звіробій звичайний

Звіробій звичайний — Hypericum perforatum L. (отруйний)

Родина звіробійні — Guttiferae

Звіробій звичайний — Hypericum perforatum L.Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина 30—100 см заввишки, зі стеблами, які щороку відростають. Стебла дво­гранні, гладенькі, прямі, у верхній частині галузисті. Лист­ки супротивні, овальні, заокруглені, сидячі, з рясними цят­ками, які просвічуються. Суцвіття густі, багатоквіткові. Ча­шолистки квіток ланцетні, гострі, пелюстки жовті (у деяких видів з чорними цятками), коли розім’яти в пальцях, за­барвлюють їх у фіолетовий колір. Смак рослини терпкий (дубильні речовини), запах ніжний, специфічний. Рослина не дуже отруйна; є пергоносом . Цвіте з кінця червня до вересня.

Де росте? По всій території УРСР — на межах, галяви­нах, лісових насадженнях, при дорогах, у заростях, на пере­логах, по сухих луках.

Що й коли збирають? Цілу верхню частину стебла з роз­галуженнями і листям, під час цвітіння, частіше — самі квітки.

Живокіст лікарський (гав’язь)

Живокіст лікарський (гав’язь) — Symphytum officinale L.Живокіст лікарський (гав’язь) — Symphytum officinale L. (отруйний)

Родина шорстколисті — Borraginaceae

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина 30—100 см заввишки. Корінь товстий, гіллястий, зовні майже чорний, всередині білий, крихкий, на зламі нерівний, на смак — тернко-липкий. Стебло порожнинне, крилате, особливо вгорі, від листків, що круто збігають униз; воно товсте, пряме. Листки нижні великі, звужені в крилатий черешок, довгас­то-ланцетні, сидячі, шорсткі від волосків, які вкривають їх. Квітки зібрані в пониклі, вкриті листочками, завійки. Ві­ночки їхні брудно-пурпурові або лілові, з відверненими на­зовні зубцями. Цвіте у травні — липні.

Де росте? Майже по всій території УРСР — на левадах, поблизу канав, струмків, на пухких торфомінеральних грун­тах, на торфовиськах.

Що й коли збирають? Корені, восени або навесні. Корені важко відмиваються. Добре відмиті, ріжуть на куски і су­шать.