вовчі ягоди

Крушина ламка (вовчі ягоди)

Крушина ламка (вовчі ягоди) — Frangula аlnus Міll. (отруйна)

Родина крушинові — Rhamnaceae

Крушина ламка (вовчі ягоди) — Frangula аlnus Міll. Як виглядає? Кущ, іноді деревце 150—300 см заввишки, з черговими, гострими, майже цілокраїми листками, на жил­ках яких зісподу є волоски. Гілки і черешки волохаті, без колючок. Кора гладка, темно-бура з сочевичками, у вигляді білястих рисок. Коли зішкрібати нігтем корковий її шар, під ним з’явиться шар пурпурно-червоний. Пелюстки непоказ­них квіток всередині білі, ззовні зеленуваті. Плоди спочатку зелені, потім червоні, стиглі — чорні, ягодоподібні кістянки з двома-трьома кісточками. Цвіте в травні — червні.

Де росте? Поширена в Лісостепу, на Поліссі, зрідка в Степу — в долинах річок, в Криму — в горах. Росте по лі­сах, чагарниках, на вологих заплавних луках, серед заростей лози, іноді по берегах рік і серед очерету.

Що й коли збирають? Кору, коли вона добре відстає від деревини (наприкінці весни). Вогку, ще м’яку, її дрібно рі­жуть і сушать у затінку (на горищах). Подібний до кру­шини жостір проносний (Rhamnus cathartica L.(отруйний)), але він на кінцях гілок має колючки. Як проносний засіб вживають ягоди жостеру. Збирають також ягоди крушини ламкої.