рельєф

Друмліни

ДрумліниЩо таке "ДРУМЛІНИ" ?

Як відомо, льодовики є потужним рельєфоутворюючим фактором. Саме вони залишили по собі чимало цікавих форм на земній поверхні. Одними із таких форм є друмліни, утворення яких відбулося безпосередньо за участі геологічної роботи льодовика.
 
Друмліни - це пагорби еліптичної форми, які складаються з моренних відкладів, і мають продовгувату форму, яка сформувалася по напрямку руху льодовика. Простіше кажучи, друмлін - це "гребінь" породи, який сформувався льодовиком. В нижніх шарах льодовика відбувався . . . . .

 

Рельєф дна океанів

На дні океанів знаходяться величезні гірські хребти, глибокі ущели­ни з обривистими стінами, протяжні гряди і глибокі рифтові долини. Фактично морське дно не менш порізане, ніж поверхня суходолу.

Шельф, материковий схил і материкове підніжжя. Платформа, що ото­чує континенти і називається материковою мілиною, або шельфом, не така рівна, як це донедавна вважалося. На зовнішній частині шельфу зустрічаються скельні виступи; корінні породи часто виходять і на при­микаючій до шельфу частині материкового схилу. Середня глибина зов­нішнього краю (бровки) шельфу, що відділяє його від материкового схи­лу, становить бл. 130 м. Біля берегів, що зазнавали заледеніння, на шель­фі часто зустрічаються улоговини (троги) і западини. Так, біля фіордових берегів Норвегії, Аляски, південного Чилі глибоководні ділянки знахо­дяться поблизу сучасної береговоїлінії; глибоководні улоговини існують біля берегів штату Мен і в затоці Св. Лаврентія. Утворені льодовиками троги часто тягнуться упоперек всього шельфу; місцями вздовж них роз­ташовуються багаті на рибу мілини, наприклад, банка Джорджес або Велика Ньюфаундлендська банка. Шельфи поблизу берегів, де зледе­ніння не було, мають більш одноманітну будову, однак і на них часто зустрічаються піщані або навіть скельні гряди, що піднімаються над за­гальним рівнем.

Рельєф України

Площа Україні — 603,7 тис. км ², протяжність кордонів 6500 км (1050 км — морські). Протяжність: з заходу на схід — 1316 км, з півночі на південь — 893 км.
Більша частина поверхні країни розташована в межах Східно-Європейської рівнини (95% площі), рактіческі на всьому протязі переважає полого-рівнинний рельєф.
Східно-Європейська рівнина майже повністю збігається зі Східно-Європейської платформою. Ця обставина пояснює її рівнинний рельєф, а також відсутність або незначність проявів таких стихійних явищ, як землетруси, вулканізм. Великі височини і низовини виникли в результаті тектонічних рухів, у тому числі і по розломах. Висота деяких пагорбів і плоскогір’їв досягає 600-1000 метрів.
На території Східно-Європейської рівнини платформні відклади залягають практично горизонтально, але потужність їх місцями перевищує 20 км. Там, де складчастий фундамент виступає на поверхню, утворюються височини і кряжі (наприклад, Донецький і Тіманський кряжі). У середньому висота рівнини складає близько 170 метрів над рівнем моря. Найбільш низькі ділянки на узбережжі Каспію (його рівень приблизно на 26 метрів нижче рівня Світового океану).
На Східно-Європейській рівнині в межах . . . . .

Вплив рельєфу на клімат

     Найбільша неоднорідність суходолу проявляється у будові рельєфу, адже лише близько половини його площі мають абсолютну висоту до 500 м над рівнем моря. Вище 1000 м розташовано близько 28% суходолу, а вище 2000 м близько 13%. Отже величезні площі суходолу мають гірський клімат, який формується під впливом зростання висоти місцевості над рівнем моря, різноманітності форм гірського рельєфу, крутизни схилів та їх орієнтації відносно частин світу та повітряних течій.

     Гори впливають на всі метеорологічні величини. Тому це призводить до формування особливого гірського клімату. Це наглядно проявляться у вертикальній поясності грунтів та рослинності гірських країн і, отже, у вертикальній кліматичній поясності. Гори також впливають на клімат прилеглих територій. Добре помітним є зменшення кількості атмосферних опадів, хмарності, туманів на підвітряному боці гір на відстані до сотень кілометрів. Часто гірські хребти є навіть межами кліматичних зон Землі, зокрема субтропіки на південному березі Криму. Разом з тим навіть незначні височини, такі як Донецька, Придніпровська, Волино-Подільська, призводять до плямистості у розподілі атмосферних опадів, туманів, гроз, ожеледі та інших атмосферних явищ.