Всесвітня служба погоди

Вони контролюють клімат

Метеостанція Рівне"Вони контролюють клімат" (до 100-річчя гідрометеорологічної служби в Україні).

По матеріалам видання "Урядовий Кур'єр".

Спостереження за змінами погоди здійснювали з глибокої давнини. Спочатку вони мали переважно описовий характер. Першу міжнародну метеорологічну мережу було засновано 1654 року. Вона складалась з 11 станцій — сім в Італії, а також у Польщі, Франції, Німеччині та Австрії.
 
В Україні перші інструментальні метеорологічні спостереження розпочали в Києві 1771 року. Систематичні спостереження за погодою здійснював видатний громадський діяч та вчений Максим Берлинський.
Перші метеорологічні станції в Україні створено в Києві (1812 р.), Одесі (1821 р.), Полтаві (1824 р.), а дещо пізніше в Луганську(1836 р.).
 
Нині метеорологічні спостереження проводять на 162 станціях України (без Криму та ОРДЛО), методичне керівництво якими здійснює Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського, що веде свою історію з 1855 р. від метеорологічної обсерваторії Університету Св. Володимира. З них 61 станцію залучено до передачі даних на міжнародний обмін через Глобальну систему зв’язку Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО), 29 станцій — до Світового кліматичного центру в м. Ашвіль (США). Мережу станцій створюють метео-рологічні станції ІІ розряду, об’єднані гідрометеорологічні станції, авіаційні метеорологічні станції цивільні, гідрометеорологічні обсерваторії, гідрометеорологічне бюро, аерологічні, агрометеорологічні, воднобалансові, морські гідрометеорологічні, сніголавинні, селестокові, озерні станції. Усі вони проводять вимірювання метеорологічних величин та спостерігають за атмосферними явищами. Понад сторічні ряди спостережень має 41 станція.
 
До приземних метеорологічних спостережень входять . . . . .

 

Деякі факти з розвитку метеорологічних спостережень

Метеорологічна станція на горі Санті , Альпи, ШвейцаріяПерші метеорологічні спостереження почали проводити у стародавньому Єгипті, Індії та Китаї. У середньовічній Європі в 1654 році Фердинандом ІІ Тосканським була створена перша міжнародна метеорологічна мережа. Мережа складалася з 11 станцій, 7 із яких розмістилися в Італії, а решта — у Франції, Німеччині, Австрії та Польщі.В Україні перші інструментальні метеорологічні спостереження почали проводити у Києві в 1771 році. Велике значення для метеорологічної науки мало відкриття в Україні університетів, завдяки яким у першій половині XIX століття проводилися систематичні наукові дослідження в галузі метеорології, кліматології, геофізики.У другій половині ХХ століття системи метеорологічних спостережень якісно покращалися, що пов'язано з впровадженням автоматизованих систем вимірювання гідрометеорологічних параметрів та метеорологічних супутників Землі. З метою стандартизації, збору, аналізу, обробки та глобального розповсюдження гідрометеорологічної інформації Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) у 1963 році створила ...

До Всесвітнього метеорологічного дня і Всесвітнього дня водних ресурсів

Щороку 23 березня Всесвітня Метеорологічна Організація (ВМО), її 191 країна-учасниця та світове співтовариство гідрометеорологів відзначають Всесвітній метеорологічний день, присвячений певній темі.

Всесвітній метеорологічний день був установлений у 1960 році з метою підвищення обізнаності широкої громадськості у всіх країнах про роботу Національних гідрометеорологічних служб, а також поглиблення розуміння значущості такої роботи. 

Саме 23 березня відзначається набуття чинності, прийнятої в 1950 році, Конвенції Всесвітньої Метеорологічної Організації, яка започаткувала створення ВМО. З 1951 року ВМО отримала статус спеціалізованої установи системи Організації Об’єднаних Націй.

Цього року тема Всесвітнього метеорологічного дня цілком визначає турботу Національних гідрометеорологічних служб різних держав щодо проблеми захисту життя та майна населення планети і звучить так: „Спостереження за погодою для захисту життя і майна. Святкування 50-річчя Всесвітньої служби погоди”. Ця тема підкреслює одне з основоположних завдань ВМО – зниження обсягів втрат і збитків від небезпечних явищ, пов’язаних з погодою, кліматом і водою. У той же час, в рамках Всесвітнього метеорологічного дня 2013 року, з вдячністю відзначається фундаментальний внесок Всесвітньої служби погоди у досягнення цієї мети.