Амазонка

Ніл та Амазонка

річкаНІЛ ТА АМАЗОНКА. ХТО ДОВШИЙ?

Зазвичай кажуть, що Ніл є найдовшою річкою у світі, її довжина становить близько 6650 кілометрів, а Амазонка є другою за довжиною річкою в світі, і має "неспірну" довжину 6400 км ("неспірна" - це та, яка не оскаржується експертами). У 2007 і 2008 роках деякі бразильські та російські вчені стверджували, що Амазонка має довжину 6992 кілометрів, і є довшою за Ніл, довжина якого була розрахована як 6853 кілометрів. Вони досягли цього результату, додавши водний шлях від південного виходу Амазонки через припливні канали та гирло річки Токантінс. Суперечка полягає в наступному: «Чи розглядати канал на південь від острова Маражо як частину Амазонки, чи як частину річки Токантінс». Тільки після того, як географи дадуть відповідь на це питання, можна буде говорити про реальну довжину річки, і хто з них довший.

У Рецензованих статтях, опублікованих в 2009 році, говориться про довжину в . . . . .

 

Річка Амазонка

Амазонка — річка в Південній Америці, переважно на території Бра­зилії, найповноводніша, найширша і найглибша та друга за довжиною у світі. Довжина від верхів'я р. Мараньйон 6,4 тис. км, від початку р. Укаялі понад 7 тис. км. Площа басейну 7180 тис. км2 (найбільша у світі). Впадає в Атлантичний океан.

Понад 500 приток (з них 17 довжиною більше за 1500 км): Укаялі, Мадейра, Тапажос, Шингу, Іса, Жапура, Ріу-Негру тощо. Середня витрата води 220 тис. м3/с. Припливи розпо­всюджуються на 1400 км від гирла. Судноплавна на 4300 км. Основні порти: Ікітос, Манаус, Обідус, Сантарен, Белен. Гирло Амазонки було відкрите у 1500 p., коли іспанська експедиція на чолі з В. Пінсоном увійшла в нього і піднялася уверх на 80 км. Через 40 років інший іспан­ський загін — 50 чоловік під командуванням Ф. де Орельяни — здійснив подорож від далеких Анд по річках Напо і Амазонка до Атлантичного океану. До XIX ст. натуралісти нарешті взялися за вивчення секретів річок Амазонії і навколишніх лісів. З 1848 по 1859 р. англійський дослід­ник Г. Бейте виявив тисячі видів комах, а ботанік Р. Спрус зібрав зразки майже 7000 невідомих науці рослин.