чистотіл звичайний

Чистотіл звичайний

Чистотіл звичайний — Chelidonium majus L.

Чистотіл звичайний — Chelidonium majus L. (дуже отруйний)

Родина макові — Papaveraceae

Як виглядає?  Багаторічна трав’яниста рослина 30—60— 100 см заввишки. При пораненні вся рослина (особливо ко­рені) виділяє сік, який на повітрі швидко стає оранжевим. Кореневище її багатоголовкове, червоно-буре, всередині жов­то-оранжеве, з нього виростає кілька стебел. Стебла прямі, галузисті, вузлуваті, вкриті волосками. Листки зісподу бла­китно-сизі, зверху світло-зелені: нижні — чергові, довгоче- решкові, глибокоперистороздільні, верхні ж майже сидячі, з округлими або яйцевидними зарубчастими частками, які при основі збігають униз. Квітки золотаво-жовті, на довгих квітконіжках і з чотирипелюстковим віночком, звичайно зібрані в невеликі зонтики. Плід стручковидний — двостул­кова коробочка. Цвіте з кінця травня і майже все літоГі

Де росте? На засмічених місцях, частіше в затінку, коло житла, під тинами, в занедбаних парках і садах, по цвинта­рях, по лісових зрубах, обабіч сільських вулиць — по всій території УРСР, крім північних районів Криму.

Що й коли збирають? Усю рослину, наприкінці травня, під час найбільш рясного цвітіння, інколи — самі верхівки. Сушать швидко, на горищах. Збирати рослину слід, не тор­каючись носа, губ, очей. Після роботи з чистотілом треба ре­тельно помити руки.