родина макові

Мак дикий (самосійка)

Мак дикий (самосійка) — Papaver rhoeas L. (отруйний)Мак дикий (самосійка) — Papaver rhoeas L. (отруйний)

Одно­річна трав’яниста рослина з родини макових (Рарауегасеае)

Росте по всій території УРСР, на сході рідшає і зникає. В травні — червні збирають червоні пелюстки квіток (діє алкалоїд реадин).

Коли застосовують? Як засіб болезаспокійливий, при хво­робах дихальних шляхів, як засіб проти кашлю. Відвар на молоці вживають при кору (щоб зумовити висип) та хворо­бах сечового міхура, а також при дизентерії і проносах у дітей, з медом — проти посиленої пітливості.

Чистотіл звичайний

Чистотіл звичайний — Chelidonium majus L.

Чистотіл звичайний — Chelidonium majus L. (дуже отруйний)

Родина макові — Papaveraceae

Як виглядає?  Багаторічна трав’яниста рослина 30—60— 100 см заввишки. При пораненні вся рослина (особливо ко­рені) виділяє сік, який на повітрі швидко стає оранжевим. Кореневище її багатоголовкове, червоно-буре, всередині жов­то-оранжеве, з нього виростає кілька стебел. Стебла прямі, галузисті, вузлуваті, вкриті волосками. Листки зісподу бла­китно-сизі, зверху світло-зелені: нижні — чергові, довгоче- решкові, глибокоперистороздільні, верхні ж майже сидячі, з округлими або яйцевидними зарубчастими частками, які при основі збігають униз. Квітки золотаво-жовті, на довгих квітконіжках і з чотирипелюстковим віночком, звичайно зібрані в невеликі зонтики. Плід стручковидний — двостул­кова коробочка. Цвіте з кінця травня і майже все літоГі

Де росте? На засмічених місцях, частіше в затінку, коло житла, під тинами, в занедбаних парках і садах, по цвинта­рях, по лісових зрубах, обабіч сільських вулиць — по всій території УРСР, крім північних районів Криму.

Що й коли збирають? Усю рослину, наприкінці травня, під час найбільш рясного цвітіння, інколи — самі верхівки. Сушать швидко, на горищах. Збирати рослину слід, не тор­каючись носа, губ, очей. Після роботи з чистотілом треба ре­тельно помити руки.

Рутка лікарська

Рутка лікарська (житничка) — Fumaria officinalis L. (отруйна)

Рутка лікарська (житничка) — Fumaria officinalis L. (отруйна)

Родина макові — Рараvегасеае

Як виглядає? Однорічна трав’яниста рослина 15—30 см заввишки. Стебло повзуче, галузисте, з квітконосними гіл­ками, які тягнуться вгору, соковите. Листки складні, перис- тороздільні, з вузькими частками. Квітки зібрані у волоть, блідо-рожеві. Віночок пурпуровий з темнозабарвленою вер­хівкою. Плід однонасінний, на верхівці майже прямолінійно зрізаний або навіть вдавлений. Цвіте у травні — жовтні.

Де росте? По всій території УРСР; в степових районах та в Криму — рідко. Росте на городах, у садах, на полях, за­сіяних яровою культурою колоскових, на свіжих могилах сільських цвинтарів і взагалі на вироблених добрих грунтах, засмічених місцях (бур’ян). Там, де росте вона густо, поле здається сизим, наче вкрите димом.

Що й коли збирають? Усю рослину, під час цвітіння.