Тянь-Шань

Тянь-Шань

Тянь-Шань — гірська система в Середній і Центральній Азії, на тери­торії Киргизії і Китаю; північні і західні хребти в Казахстані.

Довжина із заходу на схід бл. 2500 км. Найбільші вершини в Центральному Тянь-Шані (пік Перемоги, 7439 м, Хан-Тенгрі тощо), від якого на захід розхо­дяться 3 гірські ланцюги, розділені міжгірськими улоговинами (Іссик-Кульська з оз. Іссик-Куль, Наринська, Ат-Башинська та інші) і поєдна­ні на заході Ферганським хребтом. У Східному Тянь-Шані — 2 паралель­ні гірські ланцюги (висота 4—5 тис. м.), розділені западинами (висота 2—3 тис. м). Характерні високопідняті (3—4 тис. м) зрівнені поверхні — сирти.

Льодовики (загальна площа 7,3 тис. км2, найбільш великий — Південний Енгільчек). Порожисті річки (Нарин, Чу, Ілі). Панують гірські степи і напівпустелі; на північних схилах — також лугостепи і ліси (головним чином хвойні), вище субальпійські і альпійські луги, на сир­тах — т. зв. холодні пустелі. У північному обрамленні Ферганської улого­вини знаходяться унікальні реліктові горіхоплодові ліси.

Гідрологія льодовиків

Сучасне зледеніння Землі. Льодовик - це природне скупчення фірну і льоду, якому властивий самостійний рух. Льодом вкрито близько 16 млн. км2 поверхні суші. Якщо цей лід розтане, рівень Світового океану підійметься на 66 м. Льодовики є гірські й покривні. Площа зледеніння по Землі розподіляється так: Антарктида - 13.9 млн. км2, Арктика разом з Гренландією -2.04 млн. км2, Європа — І9.1 тис. км2, Азія - 118,3 тис. км2, Північна Америка - 123,7 тис. км2, Південна Америка - 32.3 тис. км2 і Океанія - 845 км2. Найбільший льодовик Землі - Антарктичний, середня потужність якого - 2300 м.

Льодовиковий щит Гренландії, очевидно, складається з трьох куполів, що злилися між собою. Середня його товщина становить 1616 м максимальна – 3400 м. На захід і на схід від Гренландії зледеніння полярних країн зменшується, особливо в західному напрямі.
Із гірського зледеніння найбільшу площу займають . . . . .