Все про все ...

Земля і люди

Земля і люди

Цей супутниковий знімок одного із найбільших поселень світу наглядно демонструє той серйозний натиск на географічну оболонку з боку людської популяції. Жоден інший біологічний вид не має такого сильного натиску на природне середовище, і у Всесвітній день Землі, який у всьому світі відзначають завтра, є лише приводом поговорити про цей колосальний вплив, і вкотре пожуритися через наслідки такого впливу.
Лагос є найбільш густонаселеним містом Нігерії, і другим за кількістю жителів населеним пунктом Африки. Саме так, "населеним пунктом", адже назвати його містом, чи "магаполісом" м'яко кажучи язик не повертається. І справа навіть не у його грандіозних розмірах, а в тому, що собою являє Лагос, адже місто є типовим прикладом наявності псевдоурбанізації, або так званої "хибної урбанізації", коли місто зростає не у висоту, а в ширину, однак мешканці так і не стали вести міський спосіб життя. Мільйони людей що мешкають у Лагосі ведуть звичайний сільський спосіб життя, проживають в одноповерхових нетрях, без доступу типових для міста благ цивілізації, таких як водогін, телефонний зв'язок чи електроенергія. Про "Всесвітню павутину" годі й казати... Однак погляньте на інше: таке місто "зжерло" сотні . . . . .

Агробіоценози і географічна оболонка

Садове господарство в штаті ОрегонАгробіоценози і географічна оболонка

Географічна оболонка - найбільший на нашій планеті природний комплекс, де всі компоненти природи перебувають у тісному взаємозв'язку. Кожен клаптик земної поверхні чи частина Світового океану здійснюють постійний обмін речовинами та енергією між геосферами, які власне і складають цю географічну оболонку. Біогеоценоз - явище унікальне і водночас необхідне, аби на нашій планеті відбувався постійний кругообіг речовин та енергії, так необхідний для підтримки сталості природного середовища. Однак подивіться навколо. Територій, які б могли підтримувати цей біогеоценоз дедалі менше.
Європа - частина світу, де найменша частка природних екосистем. Майже 86% Європи є освоєні людиною території, де антропогеновий вплив на ландшафти є неймовірно великий. Це результат історичних процесів, адже Європа ж однією із найбільш заселених частин світу. Майже не залишилося природних лісів і природних земель, і що найголовніше . . . . .

Пугач звичайний (Bubo bubo)

Пугач звичайний (Bubo bubo)ПУГАЧ 

Пугач звичайний (Bubo bubo) - найбільший представник родиди сов у лісостеповій зоні України. Довжина тіла 65-75 см, іноді може сягати 80 см. Розмах крил у пугачів від 150 до 200 см. Довжина крил - 45-50 см., хвоста - до 30 см. Оперення в цього птаха дуже густе, пір'я різнокольорове. Домінують світло- та темнокоричневий кольори забарвлення. На голові має місце два пір'янии вирости, що імітують "вуха". Дзьоб пугачів дуже міцний, твердий та масивний. Ним він може ламати навіть міцні кістки деяких ссавців. Крім України, ці птахи поширені практично по всій Центральній, Західній та Північній Європі. 
Як відомо пугачі, як і всі інші сови - це нічні птахи, які полюють тільки в темну пору доби. 
Жертвами пугачів найчастіше стають польові гризуни, плазуни (вужі, гадюки), щурі, зайці, косулі, лисиці. Серед орнітологів є повідомлення про те, що іноді пугачі могли нападати на молодих поросят. Одним словом це дуже активні і могутні хижі птахи, які все ж з людиною здавна жили у мирі. Більше того, пугачів використовували . . . . .

Річка Янцзи

ЯнцзиЯнцзи - найдовша і найповноводніша річка Євразії, і третя у світі за довжиною, після Нілу та Амазонки. Загальна довжина - 6380 кілометрів. Вона протікає лише територією Китаю, і в її басейні проживає 38% населення цієї країни, і розташовані історичні центри Китаю: Ухань, Нанкін, Шанхай, а в дельті річки формується ⅕ усього ВВП Китаю. Це найглибша річка Азії (максимальна глибина - 202 метри),і друга у світі за глибиною (після Конго). На річці Янцзи споруджена найпотужніша ГЕС світу - "Сянся" ("Три Ущелини"). Її спорудження . . . . .

Видатний вчений і мислитель Володимир Іванович Вернадський

Володимир Іванович ВернадськийВолодимир Іванович Вернадський

12 березня 1863 року в Санкт-Петербурзі, в сім'ї українців народився видатний вчений і мислитель Володимир Іванович Вернадський. Саме так, в сім'ї не лише етнічних, але й свідомих українців, які перебуваючи за сотні кілометрів від рідної батьківщини прекрасно розуміли про своє походження, і зберегли крізь покоління пам'ять про своє походження. Батько Вернадського прищепив до сина любов до всього українського: традицій, мови, культури і навіть історії (справжньої, а не шаблонної того часу). Вже значно пізніше Воломир Вернадський в свому щоденнику писав:

"Батько розказував історію України зовсім не так, як її викладали в гімназії. Він часто згадував, що Петербург побудували на кістках українців (будували Петербург козаки з полків Івана Мазепи). Повернувшись до Петербурга, я постарався ознайомитись із українською літературою. У бібліотеці батька знайшов розрізнені номери «Основи» та інші українські видання. Добував українські книги у букіністів, дещо отримував із-за кордону. Детально розпитував батька про Шевченка, Куліша, Максимовича, Квітку-Основ'яненка, котрих він особисто знав, а також про Кирило-Мефодіївське братство, про Костомарова тощо."

У Петербурзі 15-річний юнак занотував у щоденнику від 29 березня 1878 року наступне: . . . . .

Південна Тарава

Південна ТараваПівденна Тарава - столиця Республіки Кірибаті, острівної держави у Тихому океані, що розкинулася на сотнях дрібних островів на перетині Екватора та Лінії Зміни Дат, і таким чином єдина держава, що розташована одночасно у всіх чотирьох півкулях світу - Північній, Південній, Західній та Східній. Її загальна чисельність населення становить лише 125 тисяч осіб, а площа - 811 км² (сумарно це трохи більше розмірів Києва). Ніби сузір'ям із дрібних зірок, Кірибаті розкинулося на тисячі кілометрів, і є однією із найвіддаленіших від "Великого суходолу" держав. Та схоже, це не найбільша проблема цієї країни. Як виявилося, глобальне потепління у близькій перспективі може поставити крапку в існуванні цієї країни, а Південна Тарава може стати першою столицею у світі, яка зникне із карти внаслідок глобальних змін клімату. Достатньо аби рівень Світового океану піднявся лише на 5 метрів, аби 90% островів включно зі столицею Кірибаті опинилися під водою. Враховуючи темпи кліматичних змін . . . . .

Данська протока

Данська протокаДАНСЬКА ПРОТОКА 

     Дуже цікавою із точки зору географії є Данська протока - одна із восьми міжконтинентальних проток світу, яка протікає між Гренландією та Ісландією. Статус "міжконтинентальної" їй забезпечує той факт, що острів Ісландію традиційно відносять до Євразії, в той час як Гренландію - до Північної Америки. Також протока сполучає два океани - Атлантичний та Північний Льодовитий. Значно рідше протоку називають Гренландською. 
     Дном Данської протоки пролягає Гренландсько-ісландський поріг - підводна височина, яка з'єднує підводні основи островів Гренландія та Ісландія. Поріг перешкоджає водообміну між Атлантичним океаном і Гренландським морем Північного Льодовитого океану, внаслідок блокування водних потоків, температура води на глибинах, що перевищують 400 метрів, на північ від порогу становить . . . . .

Сторінки