родина лілійні

Цибуля ведмежа

Цибуля ведмежа — Allium ursinum L.

Цибуля ведмежа — Allium ursinum L.

Родина лілійні — Liliaceae

Як виглядає цибуля ведмежа? Багаторічна рослина 15— ЗО см заввишки, з різким характерним запахом леткої олії — аліцину. Стебло знизу обкутане гладенькими фіолетовими піхвами листків. Листків 2—3, їхня гладенька пластинка — ланцетна або еліптична, 10—20 см завдовжки й 2—3 см завширшки, з коротким черешком. Суцвіття — кулястий до­сить рясний багатоквітковий зонтик. Листки оцвітини біло- зелені, іноді рожеві. Цвіте у червні — липні.

Де росте? В тінистих, вогких листяних лісах, біля струм­ків, по низинних місцях. Поширена в Карпатах, спорадич­но на Поліссі, в Лісостепу й у північно-східній частині Сте­пу (Сумська область, Охтирка; околиці Харкова, Люботина, Змієва).

Що й коли збирають? Листки — в травні, головки — во­сени.

Конвалія звичайна або травнева

Конвалія звичайна або травнева — Convallaria majalis L. (отруйна)

Родина лілійні — Liliaceae

Конвалія звичайна або травнева — Convallaria majalis L.Як виглядає? Трав’яниста багаторічна рослина з иовзким кореневищем, від якого виростають щороку квітконосні стебла 20—ЗО см заввишки. Листки піхвові, стеблообгортні, два — великі, еліптичної або овальної форми. Квітки — на' дуговидних квітконіжках, білі запашні дзвіночки з легко відогнутими зубчиками. Плід — соковита червона ягода з трьома насінинами. Цвіте у травні — червні.

Де росте? По всій території УРСР — в лісах, тінистих місцях, у заростях; у степовій зоні — лише в долинах рік.

Що збирають? Квітки, окремо квітки і листки конвалії (траву). При цьому не слід знищувати кореневищ. Сушать швидко, тонким шаром, у затінку.

Коли застосовують? При компенсованих і субкомпенсо- ваних вадах серця, при фізичному перенапруженні, при не­достатності серцевого м’яза (хронічному міокардиті) і для регуляції серцево-судинної системи (діють глікозиди кон­валятоксин і конвалозид, які не мають кумулятивної вла­стивості), а також при неврозах серця в суміші з валеріа­ною і глодом; при аритміях і екстрасистолах; під час клі­мактерію, вагітності та хвороб, що виснажують організм (астма, періодичні маткові кровотечі).