планета Земля

Скільки видів рослин та тварин на землі?

Фахівці стверджують, що на нашій планеті мешкають приблизно 150 мільйонів видів рослин і тварин. З них вивчено всього біля 1,5 мільйонів видів. 

Скільки видів рослин на Землі? 
Прийнято вважати, що на Землі існують приблизно 400 000 видів рослин. Людиною одомашнені понад 200 видів рослин, більшість з яких використовуються в їжу і мають особливе значення в повсякденному житті людини.

Скільки видів тварин на Землі? 
На це питання досі немає точної відповіді. Відомо, що кількість видів тварин у декілька разів перевищує кількість видів рослин. Вчені-зоологи схильні вважати, що на землі мешкають приблизно 1,5 мільйона видів тварин. Одомашнених людиною видів тварин налічується одиниці. Тварини, як і рослини, грають дуже важливу роль в екосистемі нашої планети і в житті людини.

Нині, в результаті дій людини . . . . .

Червона книга

Червона книга Міжнародного союзу охорони природи і природних ресурсів — список рідкісних і тих видів тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення; символічний сигнал біди, адресований урядам і громадськості окремих держав. Періодично поповнюється новими вида­ми. Перша Червона книга опублікована в 1966 р. Видаються також наці­ональні і регіональні Червоні книги, наприклад, Червона книга України (1980, 1994, 1996 рр.).

Забруднення морського середовища

Радіоактивне випромінювання води в океані у 180 разів менше від випромінювання, яке діє на все живе на гранітних скелях, і у 46 разів менше від випромінювання з осадочних порід суходолу. Тому тварини, що населяють океан, звикли до дуже слабкого опромінення.

Підвищення його може мати для них важкі безповоротні наслідки. За даними вчених, з ікри риби, яка зазнавала штучного радіоактивного опро­мінення, розвивалися потворні нежиттєздатні мальки. Вивчаючи усі види руху і перемішування води в глибинах океану, вчені прийшли до висно­вку, що поновлення придонних вод океану відбувається протягом 200— 300 років. Радіоактивними речовинами заражені водорості і донні органі­зми в Ірландському морі і в деяких районах поблизу берегів Північної Америки.

Підтоплення

Процес підтоплення — яскравий приклад реакції природного середо­вища на дію антропогенних чинників. Уперше він привернув до себе увагу при створенні водосховищ, коли рівень ґрунтових вод по їхніх бе­регах став швидко підійматися. У наш час під підтопленням розуміють будь-яке підвищення рівня ґрунтових вод до критичних величин (менше 1—2 метрів від поверхні землі). Підтоплення територій вельми негативно впливає на природне середовище. Масиви гірських порід зволожуються і заболочуються. Активізуються обвали, карст і інші несприятливі проце­си. У лесових глинистих грунтах виникають осідання, у глинах — набу­хання. Осідання в лесових ґрунтах призводить до різкого нерівномірного осідання споруд, а набухання в глинах — до нерівномірного підйому будівель і споруд. У результаті споруди деформуються, нерідко до повної непридатності до експлуатації. Це погіршує екологічну ситуацію в жит­лових і виробничих приміщеннях, що знижує продуктивність праці і на­віть може викликати травми і хвороби у людей.

Кислотні дощ

Кислотні дощі (кислі дощі) — атмосферні опади (у т. ч. сніг), підкис­лені (рН нижче за 5,6) через підвищений вміст у повітрі промислових викидів, головним чином SO2, N02, НС, та інших.

Щорічно у світі вна­слідок діяльності людей в атмосферу потрапляє бл. 190 млн т оксидів сірки і 65 млн т оксидів азоту. Внаслідок попадання кислотних дощів у поверхневий шар ґрунту і водоймища розвивається підкислення, що призводить до деградації екосистем, загибелі окремих видів риб та ін­ших водних організмів, а також позначається на родючості ґрунтів, зни­женні приросту лісів і їх усиханні.

Біологічне забруднення

Під біологічним забрудненням розуміють привнесення в екосис­теми внаслідок антропогенного впливу нехарактерних для них видів живих організмів (бактерій, вірусів тощо), що погіршують умови існу­вання природних біотичних угруповань або негативно впливають на здоров'я людини. Основними джерелами біологічного впливу є стічні води підприємств харчової і шкіряної промисловості, побутові та про­мислові звалища, каналізаційна мережа, поля зрошування тощо. З цих джерел різноманітні органічні сполуки і патогенні мікроорганіз­ми потрапляють у ґрунт, гірські породи і підземні води. За даними санепідемстанцій, патогенні кишкові палички можуть знаходитися в підземних водах на глибині до 300 м від поверхні землі. Особливу не­безпеку становить біологічне забруднення середовища збудниками інфекційних і паразитарних хвороб.

Рух Землі

Обертання Землі (добове) — рух Землі навколо своєї осі із заходу на схід, або проти годинникової стрілки, якщо дивитися з Північного полю са світу. Обертання Землі викликає зміну дня і ночі, визначає тривалість діб. Земля здійснює один оберт навколо осі за 23 год 56 хв 4,09 с. Земля здійснює приблизно 365 1/4 обертів за період одного витка навколо Сон ця, що складає один рік або дорівнює 365 1/4 діб. Оскільки на кожний такий виток, крім цілих діб, додатково затрачується ще чверть доби, ко жні чотири роки до календаря додається один день. Гравітаційне тяжіння Місяця поступово сповільнює обертання Землі і подовжує добу прибли зно на 1/1000 с кожне сторіччя. За геологічними даними, темпи обертан ня Землі могли змінюватися, але не більше ніж на 5 %.

.....

Сторінки