родина гречкові

Ревінь чорноморський або лікарський

Ревінь чорноморський або лікарський — Rheum rhaponti- cum L.Ревінь чорноморський або лікарський — Rheum rhaponti- cum L.

Багаторічна трав’яниста рослина з родини гречкових (Polygonaceae)

Розводять як городню культуру.

Коли застосовують? Як проносний засіб, що поліпшує травлення; при туберкульозі легень, недокрів’ї; як в’яжучий,

Гірчак зміїний (ракові шийки)

Гірчак зміїний (ракові шийки) — Polygonum bistor- ta L.

Гірчак зміїний (ракові шийки) — Polygonum bistor- ta L.

Рослина багаторічна, трав’яниста, 30—100 см заввишки, з родини гречкових (Polygonaceae)

Стебло її просте, з не­багатьма лінійними, сидячими листками. Суцвіття поодинокі, на довгому безлистовому квітконосі, густі, колосоподібні, довгасті, циліндричні, квітки рожеві або білі. Кореневище його товсте, трохи сплюснуте, подібне до ракових шийок, зігнуте у вигляді змії, зовні коричневе, всередині рожеве. Цвіте у травні — липні. Росте на торф’яному грунті — в Кар­патах, на Поліссі, рідше — в Лісостепу, в Степу зустрічаєть­ся рідко. Восени викопують кореневища.

Коли застосовують? Як засіб, що регулює функціональну діяльність шлунково-кишкового тракту, як в’яжучий і крово­спинний засіб. Застосовують при проносах (дія дубильних речовин), хворобах сечового міхура, його каменях та каме­нях жовчного міхура (варять 20 г кореня в 1 л води, п’ють 1—1,5 склянки на день, дотримуючи дієти без м’яса, солі,: алкоголю, риби, яєць).

Щавель кінський

Щавель кінський — Rumex confertus Willd.

Щавель кінський — Rumex confertus Willd.

Родина гречкові — Polygonaceae

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста дводомна рослина 30—150 см заввишки. Кореневище її коротке, мочку вате. Стебло борознисте, спрямоване догори; на ньому характерні розтруби (сухі оболончасті трубки, що обхоплюють вузли стебла). Листки чергові, великі, стрілковидні, подібно до ко­ренів терпкі на смак. Квітки дрібні, зеленувато-червонясті, зібрані в овальну волоть. Плід — тригранний горішок. Цвіте у травні — червні.

Де росте? По заливних луках, на лісових галявинах, по берегах річок — у більшій частині території УРСР, крім Кар­пат і прикарпатських районів. Його різновид — щавель кис­лий, або квасок (Шітех асеїюза Ь.),—кислий на смак від щавлево-калієвої солі і вітаміну С, вживають як харчовий продукт і для лікування цинги та авітамінозів А і К. Відвар листків (борщ) використовують як кровоспинний засіб (при надмірних менструаціях) та для стимуляції функції печінки, щоб посилити виділення жовчі. Діє він також антиалергійно (кровооздоровно) при різних висипах на тілі та при свер­бінні шкіри.

Що й коли збирають? Корені, вчасно навесні і восени, в них містяться дубильні речовини, похідні антрахінону, емо­дин, флавоноїди, рутин, каротин, вітамін С, щавлево-каль­цієва сіль. Збирають також насіння. Посилюючи діяльність фібрину, щавель діє кровоспинно, подібно до кальцію.

Спориш звичайний (птича гречка)

Спориш звичайний (птича гречка) — Polygonum aviculare L.

Спориш звичайний (птича гречка) — Polygonum aviculare L.

Родина гречкові — Polygonaceae

Як виглядає? Однорічна трав’яниста рослина з розпро­стертими галузистими стеблами. Стебла колінчасті, квітки дуже маленькі, непоказні, білуваті, інколи блідо-рожеві, розміщені по 1—5 в пазухах дрібних листків. Рослина ку­щиста, витривала проти витоптування. Цвіте з травня до кінця осені.

Де росте? Поширена по всій території УРСР — по под­вір’ях, на стежках, при дорогах, на вигонах, постійних сухих пасовиськах (толоках), на валах, на засмічених місцях, коло жител тощо.

Що й коли збирають? Всю рослину, під час цвітіння (ли­пень — серпень), поки стебла ще не встигли затвердіти. Сушать швидко.

Гречка посівна

Гречка посівна — Fagopyrum sagittatum СіІіb.

Родина гречкові — Роlygonaceae

Гречка посівна — Fagopyrum sagittatum СіІіb.Як виглядає? Однорічна трав’яниста рослина 15—70 см заввишки. Стебло майже голе, пряме, у верхній частині гіл­лясте, червонясте або зелене. Листки чергові, трикутні або яйцевидні, з серцевидною або стрілковидиою основою, на верхівці загострені; нижні — довгочерешкові, верхні — си­дячі з розтрубами. Квітки запашні, зібрані в щитковидні грона. Приквітки рожеві, червоні або білі, п’ятироздільні з яйцевидними частками. Плід — тригранний коричневий го­рішок. Рослина медоносна. Цвіте в липні, дозріває в серпні.

Де росте? Висівається як польова культура по всій тери­торії УРСР.

Що збирають? Розцвілі верхівки — для виробництва глі­козиду рутину [1], близького до вітаміну Р, який ущільнює стінки кровоносних судин і зменшує їх ламкість, а також барвного глікозиду рутину — оксифлавону, близького до цит­рину, кверцитрину та ізокверцитрину.'

Коли застосовують? Як дієтичний засіб — з борошна і круп, завдяки великому в них вмісту білків, крохмалю (67%), вітамінів Ві і В2, заліза, кальцію, фосфору, цитрино­вої та яблучної кислот, приготовляють поживні страви.

Гірчак перцевий

Гірчак перцевий (водяний перець) — Polygonum hydropiper L. (отруйний)

Родина гречкові - Polygonaceae

Гірчак перцевий (водяний перець) — Polygonum hydropiper L.Як виглядає? Однорічна трав’яниста рослина 30—70 см заввишки. Стебло порожнинне, вузлувате, у верхній частині гіллясте, червонясте. Листки чергові, довгасто-ланцетовидні, часто з чорними плямами, цілі, голі, при основі з розтру­бами, на смак гірко-гостро-перцеві. Квітки дрібні, зібрані у повислі вигнуті, переривчасті волоті, зеленуваті, часто зверху рожеві; оцвітина з 4—5 глибокороздільними частка­ми, засіяними золотавими цятками, де містяться смолисті речовини. Цвіте в липні — серпні.

Де росте? Майже по всій території УРСР, за винятком Полинового Степу і Криму, на вологих місцях, коло рік, ставків, канав, у вологих пролісках.

Що й коли збирають? Усю траву, під час цвітіння, напри­кінці літа, зрізаючи її над землею.

Коли застосовують? Як кровоспинний, знеболювальний засіб, головним чином при маткових кровотечах (менорагії, дисменореї, після викиднів і пологів), при геморої (в рос­лині містяться вітамін К, дубильні речовини, трохи леткої олії, рутин, кверцетин, глікозид полігопіперин, органічні кислоти), але слабіший за дією від ріжків.

У вигляді чаю беруть 1 столову ложку подрібненої трави гірчака перцевого на 1 склянку окропу, настоюють 10 хви­лин. П’ють 1—2 склянки на день, ковтками. Настоянку на спирту (1:4) вживають по 20 крапель тричі на день.