різдво

Про Різдво, астрономію і географію

Де і коли відзначають РіздвоДе і коли відзначають Різдво
Вже шостий рік поспіль в Україні офіційно відзначається "два Різдва", і разом з тим постійно точаться дискусії стосовно того, яке Різдво є "правильнішим". Заради справедливості слід зазначити, що термін "католицьке" або "православне" Різдво є вкрай некоректними. Є Різдво за григоріанським календарем (25 грудня) та Різдво за юліанським календарем (6 або 7 січня). Справа вся в тому, що ряд православних відзначають Різдво 25 грудня, тобто за григоріанським календарем (греки, кіпріоти, румуни, болгари, а також Константинополь). Що ж стосується народів які зустрічають Різдво 6 або 7 січня (тобто за юліанським календарем), серед них далеко не всі є православними. Чому ж так сталося, що частина вірян живуть за одним календарем, а інша за іншим? Чому виникла ця різниця? Спробуємо розібратися.
Причину слід шукати виключно в астрономії і в тому, як рухається наша планета по своїй орбіті. Ще в І столітті римський імператор Юлій Цезар затвердив календар, запропонований астрономами, який складався із 365 (366 діб). Згідно із розрахунками того часу, тривалість повного оберту Землі навколо Сонця становила 365 діб та 6 годин. Цим календарем світ користувався до середини ХVI століття, допоки астрономи того часу не зясували, що пори року почали збиватися, і набігло 10 зайвих діб. Вся справа в тому, що календар Юлія Цезаря (названий на його честь юліанським) не враховує того, що наша Земля закінчує річний цикл обороту навколо Сонця на 10 хвилин раніше. Саме за рахунок цієї "похибки" за 16 століть в буквальному розумінні набігла . . . . .

 

Прогноз погоди на 8-12 січня 2019 року по місту Рівне та області

З Різдвом ХристовимПрогноз погоди на 8-12 січня

Найближчими днями збережеться сніжна та морозна погода

8 січня: Мінлива хмарність. Без істотних опадів, лише ввечері сипатиме невеликий сніг. На дорогах ожеледиця. Вітер південний, 5-10 м/с. Температура повітря вночі  10-15º морозу, вдень 6-8°морозу.
 Атмосферний тиск  буде  падати

9 січня: Хмарно з проясненнями. Невеликий сніг. На дорогах ожеледиця. Вітер південно-східний, 5-10 м/с. Температура повітря вночі  8-13º морозу, вдень 3-8° морозу.
Атмосферний тиск  буде слабо рости

10 січня: Хмарно з проясненнями. Вночі без істотних опадів, вдень сніг. На дорогах ожеледиця. Вітер вночі  південно-східний, вдень північно-східний 5-10 м/с. Температура повітря  вночі 8-13º морозу, вдень . . . . .

День Маланки. Новий рік. День Василя. (за новоюліанським календарем)

Первісний дохристиянський характер новорічного свята добре зберігся у традиційних звичаях та обрядах українців 31 грудня та 1 січня 

На відміну від Різдва й Хрещення ці дні не відігравали важливого значення в релігійному календарі, тому в обрядовості їх майже не помітно церковних мотивів, хоча у православному місяцеслові значаться три свята. 

31 грудня установлене свято на честь знатної римлянки Меланії (Маланки), яка з юних років і до кінця днів своїх (померла в 439 р.) прямувала до Христа. 

1 січня — свято на честь Василія (Василя) Великого (329—379) архієпископа Кесарії Кападокійської, що в Малій Азії. 

Церковні джерела характеризують його як . . . . .

Православні християни 7 січня святкують Різдво Христове

З 6 на 7 січня православний світ зустрічає Різдво Христове - народження Ісуса

Достовірна дата народження Ісуса Христа невідома, а в Біблії не згадується ні день, ні рік, коли саме на світ з'явився син Божий.

Православні християни святкують Різдво 7 січня. Невід'ємним атрибутом святкування Різдва в Україні є колядки, в яких прославляється новонароджений Христос. Колядники йдуть від будинку до будинку, сповіщаючи новину - народження Божого сина.

З початком Різдва вже можна було . . . . .

12 страв, які готують на Святвечір

Православні та грекокатолики відзначають Різдво 7 січня. До куті на пісну вечерю обов'язково готують узвар, на столі, за традицією, мають бути 12 пісних страв на честь 12 апостолів.
 
За біблійною оповідкою, цього дня у Віфлеємі в хліві Діва Марія народила Ісуса Христа. Першими, хто привітав новонародженого, були пастухи. Звістку про появу на світ Сина Божого їм принесли янголи. Пізніше до немовляти прийшли волхви-мудреці зі Сходу. Про Месію вони знали з легенд. Дорогу до міста їм вказувала яскрава зірка.
 
Різдву передує чотиритижневий піст. Його останній день називається Святим вечором, або Багатою кутею. У цей день люди намагаються не їсти до сходу першої зірки. Потім починається святкова вечеря. На стіл ставлять 12 пісних страв. Першою куштують кутю. Потім їдять усе інше, запиваючи узваром.
 
Різдвяним атрибутом є також дідух – сніп із колосків жита або пшениці, зібраних у кінці жнив. 
 
Після вечері діти йдуть колядувати. Як правило . . . . . 

Прогноз погоди по місту Рівне та області на 6-8 січня 2015 року

Справжнісінька зима у РівномуНа Різдво морози повернуться. 

6 січня на територію України почне надходити холодне північне повітря. Можливий невеликий сніг. Вітер північного напрямку 7-12 м/с, вночі та вранці місцями пориви 15-18 м/с. На дорогах ожеледиця, на окремих ділянках снігові замети. Температура повітря вночі 8-13º морозу, вдень 6-11º морозу.  
Атмосферний тиск буде рости.

7 січня Рівненщина опиниться під впливом антициклону, сформованого в арктичній повітряній масі. Опадів не очікується. На дорогах ожеледиця. Вітер північно-західний 5-10 м/с. Температура повітря вночі 13-18º морозуº, вдень 5-10º морозу. 
Атмосферний тиск буде падати.

8 січня морози . . . . .