Цунамі
Опубліковано admin вт, 27 грудня 2022р.
Як відомо, протокою називають частину водойми (здебільшого моря або океану), яка розділяє дві частини суходолу. Найширшою на планеті є протока Дрейка, яка протікає між островом Вогняна Земля та Антарктичним півостровом. Її довжина становить 830 кілометрів. Однак є ще одна протока-рекордсмен, яка не має собі рівних, але за іншим показником - довжиною.
Найдовшою протокою у світі є Мозамбіцька протока в Індійському океані, яка протікає між островом Мадагаскар і континентальною Африкою. Її довжина становить 1760 кілометрів. У найвужчому місці ширина протоки становить 419 кілометрів, а максимальна глибина - 3292 метри. Мозамбіцька протока відіграє важливе значення в міжнародних торгівельних морських шляхах, і займає . . . . .
Реюньйон — вулканічний острів в Індійському океані, в групі Маскаренських о-вів. Заморський департамент Франції (з 1946). Площа острова становить 2,5 тис. км2. Населення — 631 тис. людей (1993), головним чином креоли. Висота до 3069 м (згаслий вулкан Пітон-де-Неж).
На південному сході знаходиться головна природна пам'ятка — діючий вулкан Фурнез (2631 м). Клімат тропічний, пасатний. Савани і тропічні ліси. Відкритий португальцями у XVI ст. У XVII ст. став французьким володінням. До 1793 р. (фактично до 1848 р.) називався о. Бурбон. З XVIII ст. на Реюньйоні розвивалося плантаційне господарство (цукрова тростина, кава, ваніль) з використанням до середини XIX ст. праці рабів.
Маврикій — острів і держава (на о. Маврикій і сусідніх дрібних островах) у західній частині Індійського океану. Площа острова становить 1865 км2. Населення — 1,2 млн людей (2000); індопакистанці, маврикійці-креоли й інші. Столиця — Порт-Луї.
Мадагаскар — острів у Індійському океані, знаходиться на відстані бл. 400 км від Африки. Його площа — бл. 587 тис. км2, протяжність з півночі на південь — 1600 км. Є четвертим за розмірами островом земної кулі (після Гренландії, Нової Гвінеї і Калімантану). Велика частина острова — плато з вулканічними масивами (висотою до 2876 м, г. Марумукутру). Нерідкі землетруси, багато теплих джерел. Східний берег оточений дюнами, за якими тягнуться лагуни; вздовж західних берегів — коралові рифи. Клімат тропічний і екваторіально-мусонний. Середні місячні температури від 13 до 30 °С. Опадів від 400 до 3000 мм на рік.
Аравійське море — частина Індійського океану, між п-овами Аравійським на заході та Індостан на сході. Площа разом із затоками — 4832 тис. км2 (одне з найбільших у світі). Глибина до 5803 м. Великі затоки: Аденська, Оманська, Кач, Камбейська. Великі острови: Сокотра, Лаккадівські. Впадає р. Інд. Атмосферна циркуляція має чітко виражений мусонний характер. Температура повітря у зимові місяці 22—26 °С. Досить високі величини біомаси і продукції фіто- і зоопланктону — хороші передумови для утворення промислового скупчення риб. В Аравійському морі водиться понад 1000 видів риб, однак велика частина уловів складається з 5 видів риб: два види ставриди, японський карась, саурида, морський окунь.
Головні порти: Бомбей, Карачі, Аден.
Червоне море — міжматерикове море Індійського . . . . .
Індійський океан — третій за розміром океан на Землі (після Тихого і Атлантичного). Знаходиться переважно в Південній півкулі, між Азією на півночі, Африкою на заході, Австралією на сході і Антарктидою на півдні. Площа з морями 76,17 млн км2, об'єм води 282,7 млн км3, середня глибина 3711 м. Моря і великі затоки: Червоне море, Аравійське море, Перська затока, Андаманське море, Бенгальська затока, Велика Австралійська затока. Підводним Центрально-Індійським хребтом ділиться на західну, менш глибоку частину (де розташовані острови Мадагаскар, Сейшельські, Амірантські, Маскаренські та інші) і східну, більш глибоку, де на півдні . . . . .