Географія

Шкільна бібліотека

використано матеріали шкільних підручників
по географії

http://www.SchoolLib.com.ua


 

Річка Устя

Річка УстяБере початок на Здолбунівщині. Протяжність по території області 68 км. є лівою притокою р.Горинь і впадає біля смт.Оржів. Протікає через 19 населених пунктів і має 28 приток.
 
Хімлабораторія Рівненського центру з гідрометеорології щомісячно проводить відбір та дослідження проб води на р.Устя у двох створах(точках): 20,5 км вище м.Здолбунів(автодорожній міст дороги на м.Острог), та 2,5 км нижче м.Рівне (в межах с.Малий Олексин).
 
За останні роки спостерігається зменшення водності водних об’єктів і становить не більше 20% від норми встановленої на протязі багатьох років. Причиною такого явища є поступова зміна клімату. Річки мають властивість до самоочищення. А це можливо при повноводних річках де рівень води досягає колишніх 100% і особливо при паводках. Коли рівень води впав  до 20% весняне водопілля майже не спостерігається, а промисловість – приватні фірми, приватний сектор, перегружені очисні споруди скидають свої стоки, то концентрація викидів уп’ятеро перевищує санітарні норми. Відповідно уп’ятеро зменшилась їх можливість самоочистки. Особливо критичні ситуації відбуваються літом при підвищенні температури повітря і води, де риба і вся живність гине через дефіцит розчиненого у воді кисню. Такі процеси і така ситуація . . . . .

Річки України - Черемош

Річка ЧеремошЧере́мош (пол. Czeremosz, рум. Ceremuş) — річка в Українських Карпатах, на Буковині і на Гуцульщині. Права, найбільша притока Пруту (басейн Дунаю).
Довжина 80 км, площа водозбірного басейну 2 650 км². Загальний перепад висот 280 м. Похил річки 3,3 м/км.

Утворюється злиттям Чорного Черемошу (87 км, сточище — 856 км²) і Білого Черемошу (80 км, сточище — 606 км²) біля села Устеріки. Тече на межі Івано-Франківської області (Верховинський, Косівський, Снятинський райони) та Чернівецької області (Путильський, Вижницький, Кіцманський райони). Черемош впадає до Пруту біля селища Неполоківці.
Гідрологічний режимЖивлення мішане з перевагою дощового. Льодостав нестійкий; льодові утворення («забереги») з середини грудня, очищення від криги — з 2-ї половини лютого до середини березня. Має бурхливий паводок від танення снігів у горах навесні й на початку літа. Рівень води при цьому може підвищуватися до 2 м. Часто протягом більшої частини року спостерігаються короткі паводки зі швидким підйомом і падінням рівня води, залежні від інтенсивності випадання дощів у літній період. Щорічно кількість паводків сягає 10—16. Середня витрата води нижче злиття Чорного і Білого Черемошів 26,6 м³/с, у гирлі 33,2 м³/с. Гідрологічні пости біля с. Устеріки (з 1928) та смт Кути (з 1927).
Верхня течія

Черемош у верхній течії має гірський характер (мальовничий пролом через Покутсько-Буковинські Карпати) впродовж 33 км лежить у вузькій звивистій гірській долині (завширшки 80—300 м) з дуже стрімкими схилами, вкритими лісами, вище яких — полонини. Заплава двостороння, переважною завширшки 60—120 м (найбільша — 500 м). Річище звивисте, завширшки . . . . .

Драконові гори

Драконові гори
Драконові гори на півдні Африки- одні із найдавніших на нашій планеті, адже їх формування відбувалося в епоху герцинського орогенезу (горотворення), тобто понад 350 мільйонів років тому, коли на Землі був лише один материк - Пангея. Це брилові гори, які протягом тривалого часу зазнали значної водної і вітрової ерозії. Однак за мільйони років гори ще не встигли зруйнуватися, і їх висота достатня, аби вважати їх високими. Найвища гора Тхабана Нтленьяна має висоту 3480 метрів. Саме тут розташований один із найвищих (а можливо і найвищий) водоспадів світу - Тугела, висота якого становить близько 970 метрів. Свою назву гори отримали через важкодоступність, адже бури вважали що в такому недоступному місці можуть жити лише дракони.
Короткі відомості про Драконові гори:
Держави: Південна Африка . . . . .

 

Х’ЄРВЕ ЕЛЬ АКВА (Hierve el Agua) – "кипляча вода"

Х’ЄРВЕ ЕЛЬ АКВА (Hierve el Agua) – «кипляча вода»

Ось вам приклад, коли важливою є не корисна копалина як така, а її геотуристична привабливість. І як геотуризму може впливати на політичні події, нехай не у загальнодержавному масштабі.
 
Перенесемося подумки у Мексику, до штату Оахака, де розчленований рельєф дарує фантастично гарні краєвиди: вузькі долини, гірські схили, стрімкі скелі, і все це на висотах бл. 1,5 – 2 тис.м н.р.м. Але особлива принада для туристів сховалась серед безлічі скелястих гір.
 
Це Х’ЄРВЕ ЕЛЬ АКВА (Hierve el Agua) – «кипляча вода», місце, де і води не дуже щоб так, і окропом її важко назвати. Проте візуальна асоціація зрозуміла. Білі «потоки» ніби збігають скелястими стрімкими схилами з висоти 1821 м н.р.м., хоча при наближенні стають подібними не на киплячу воду, а на замерзлий водоспад. Фактично це навіть два «водограї», які височать над долиною на 50 та 90 м.
 
Та якщо вам пощастило піднятись до «витоків», ви побачите не лід навіть, але тверду породу, відклади високомінералізованих підземних вод, ТРАВЕРТИНИ, натічні утворення, фактично майже як сталактити у печерах.
 
Верхня частина гори складена карбонатними породами, які є водорозчинними. Тому підземні та дощові води у присутності вуглекислого газу розчиняють їх та насичуються гідрокарбонатом кальцію. На поверхні посеред кам’яного «панциря» можна побачити невеликі отвори та щілини, з яких, часом з булькотінням, подібно до . . . . .

Річка Темза

Річка Темза     Темзу справделиво називають головною і найбільш відомою рікою Великої Британії. Це не лише тому, що на її берегах розкинулося серце "Туманного Альбіону" - славетне місто Лондон, але й тому, що ця річка дійсно є найбільш повноводною серед тисяч інших річок цього острова (всього у Великій Британії налічують 57 тисяч річок). І хоч її загальна довжина лише 350 кілометрів, а площа басейну - 13 тис.км², це не заважає їй бути повноводною і судноплавною практично по всій довжині. Річка має дуже багато невеликих приток, як правих, так і лівих. Саме вони і забезпечують її величезну повноводність. У місці впадання в Північне море, Темза утворює найбільший острівний естуарій у світі. 
     Темза бере свій початок на височині Котсволд. Ширина річки в межах Лондона становить 200—250 м, а ширина естуарію від 650 м (біля східної околиці Лондона) до 16 км (поблизу гирла). Живлення переважно дощове. Середні витрати води . . . . .

Річка Конго

Річка Конго

10 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО РІЧКУ КОНГО 

  1. Конго - друга за довжиною річка Африки, загальна довжина якої становить 4800 кілометрів, поступаючись лише Нілу; 
  2. Конго - це друга за повноводністю ріка в світі, і найповноводніша в Африці. Вона скидає в океан понад 45 тисяч м³ за одну секунду, і є за цим показником поступається лише Амазонці; 
  3. Конго - найглибша річка в світі. Максимальна її глибина становить 277 метрів. Далеко не останню роль глибина річки відіграє в тому, що це друга за повноводністю річка світу; 
  4. Річка Конго сформувалася відносно недавно, 700 тисяч років тому в період . . . . .

Західні Бескиди

Західні БескидиЗахідні Бескиди (Карпати)

     Як відомо, Бескиди є не лише в Україні, але й в сусідніх із нами Польщі та Словаччині. Для того, аби не плутати їх, географи ще на початку ХХ століття розділили їх на Західні та Східні. Обидва мальовничі масиви створюють єдину систему Бескидів - зовнішнього пасма Карпат, яке простягається від Чехії до України. 
     Західні Бескиди розташовані на території трьох європейських держав - Польщі, Словаччини та Чехії. Загальна площа 69 тис км², а середні висоти коливаються в межах 600-800 метрів, однак найвища їх точка - гора Баб'я-Ґура, яка лежить на кордоні Польщі і Словаччини має висоту 1727 метрів. Доречі вершина гори є найпівнічнішою точкою Словаччини (49° 35` пн ш., 19° 32` сх.д.). Дуже часто серед Бескидів виділяють третій масив - Центральні (або ж Низькі) Бескиди. Однак в більшості випадків їх розглядають як частину Західних Бескидів. Видатний український географ Володимир Кубійович у своїх наукових географічних працях вважав . . . . .

Сторінки